Minister zdrowia: Obostrzenia możliwe od grudnia

Jeżeli liczba zakażeń nie zacznie spadać, możliwe zaostrzenie restrykcji od grudnia – powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, resort zdrowia oczekuje, że szczyt obecny fali zakażeń przypadnie na obecny lub kolejny tydzień.

„Oczywiście w zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia, czy będziemy mieli osiągnięte apogeum i spadek, czy jednak apogeum i dalsze wzrosty i utrzymywanie się wysokiej liczby zakażeń, to w zależności od tego wariantu będziemy stosowali różne środki. Można powiedzieć przede wszystkim, że jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią, że osiągamy apogeum i mamy od czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały już przewidywać zwiększanie restrykcji, dalsze kroki związane z tym, żeby limity, które już obowiązują miały bardziej dolegliwą postać. Ten scenariusz będzie oznaczał, że już na początku grudnia musielibyśmy podejmować właśnie takie decyzje” – powiedział minister zdrowia.

Niedzielski wskazał, że obecna fala pandemii zbliża się do szczytu.

„W naszym przekonaniu w najbliższym czasie, w tym tygodniu, w przyszłym tygodniu, będziemy mieli do czynienia z apogeum tej fali zakażeń. Przewidujemy, że średni poziom będzie w tym tygodniu to ok. 25 tys. Jeśli w kolejnym tygodniu – to liczby będą większe z przedziału 30-35 tys. Według naszych prognoz, te scenariusze powinny pokazać, że w kolejnych tygodniach powinniśmy obserwować już spadki” – wskazał.

Niedzielski zaznaczył, że według szacunków resortu, granica wydolności systemu opieki zdrowotnej to ok. 40 tys. zakażeń dziennie.

„Gdzieś istnieje ta granica, według naszej oceny, ta granica to około 40 tys. zakażeń dzienne i na pewno dochodząc do poziomu ok. 30 tys. to już jest ten moment, że jeśli tendencja się nie odwróci, to będziemy musieli myśleć o stosowaniu innych środków” – powiedział minister.

Skala obostrzeń będzie zależna od tego, jak będzie rozwijała się pandemia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Według resortu zdrowia najbardziej prawdopodobne jest apogeum liczby zakażeń w ciągu półtora tygodnia, a potem spadek – zaznaczył.

„Jeżeli te scenariusze będą bardzo dolegliwe, a ja cały czas zakładam, że w ciągu tego półtora tygodnia będziemy mieli przesilenie, to wtedy oczywiście te limity będą obniżane w sposób bardziej drastyczny” – podkreślił w środę na konferencji prasowej.

Szef MZ apelował, by myśleć w kategoriach prawdopodobieństwa.

„Według naszej oceny najbardziej prawdopodobny jest ten wariant, że w ciągu tego półtora tygodnia będziemy mieli apogeum, a następnie spadek liczby zakażeń” – powiedział minister.

„Jeżeli będzie inny scenariusz, to będziemy oczywiście zwiększali restrykcje” – zapewnił Niedzielski odpowiadając na pytanie dziennikarzy.

Powiedział, że resort myśli wariantowo o rozwoju sytuacji i jeśli będzie niebawem apogeum, a potem spadek zakażeń, to wtedy z punktu widzenia MZ nie ma potrzeby wdrażania takich narzędzi powiększających restrykcje.

Zaznaczył, że jego zdaniem napisanie regulacji restrykcyjnej nie rozwiązuje problemu zakażeń w takim stopniu, jak wartość szczepień, wartość nowych kontraktowanych leków, przygotowanie lekarzy czy pielęgniarek do walki z pandemią. Według niego to jest istota walki z pandemią, a nie restrykcje.

Zaznaczył, że w woj. lubelskim czy podlaskim są już spadki zakażeń.

Rada Medyczna zaleca ograniczenia w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys.

Rada Medyczna zaleciła w ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Rada rekomenduje jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione.

Rada zaleca też przestrzeganie zasad sanitarnych – dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami.

Eksperci Rady zalecili ponadto egzekwowanie przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń i przepisów, w tym niewpuszczanie i nieobsługiwanie osób świadomie je łamiących.

Stanowisko wydano 22 listopada br. Zalecenia – jak w nim wskazano – mają na celu ochronę życia osób niezaszczepionych i zdrowia pozostałych oraz uniknięcie paraliżu gospodarki i życia społecznego.

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. Jej przewodniczącym jest główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban. W skład wchodzi również piętnastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii, zdrowia publicznego. Analizuje i ocenia bieżącą sytuację w kraju, proponuje działania i opiniuje niektóre akty prawne.  

BANKIER.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!