Polskie regiony anty-LGBT nadal pozostaną wykluczone z Funduszy Norweskich

Polskie regiony anty-LGBT nadal pozostaną wykluczone z Funduszy Norweskich

Norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt na posiedzeniu parlamentu wskazała, że Norwegia z wielkim niepokojem obserwuje sytuację polityczną w Polsce. W ocenie minister podważane są wartości demokratyczne i przeprowadzane są ataki na media, społeczeństwo obywatelskie, sądy oraz szerzenie mowy nienawiści względem grup szczególnie wrażliwych, takich jak osoby nieheteronormatywne.

Jak zauważa Huitfeldt ataki na prawa osób LGBT wpisują się w trend, który obejmuje również kwestie związane z aborcją i prawami kobiet. Ograniczenia wolności wypowiedzi reprezentują atak na otwartość i tolerancję. Fundusze Norweskie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego mają na celu także wspieranie inicjatywy, które zwalczają mowę nienawiści oraz promują tolerancję, oraz poszanowanie różnorodności.

„Od dawna z niepokojem obserwuję negatywny rozwój sytuacji w Polsce” – wskazała norweska minister spraw zagranicznych.

Jak napisała w oświadczeniu Anniken Huitfeldt „Odcięliśmy już od wsparcia gminy i regiony, które ogłosiły się, tak zwanymi strefami wolnymi od ideologii LGBT. Ograniczyliśmy również części współpracy sądowej”.

Jak podaje Norwegia, pomimo negatywnych zmian, jesienią tego roku pojawiły się również pewne pozytywne sygnały. Cztery polskie województwa uchyliły swoje deklaracje anty-LGBT. Stało się to w wyniku presji międzynarodowej i sygnałów o utracie wsparcia finansowego.

Norwegia będzie monitorowała sytuację dotyczącą osób LGBT w Polsce, szczególne w obszarach, ok. 50 gmin, gdzie obowiązują oświadczenia przeciwko LGBT

„Będziemy uważnie monitorować stosunek polskich władz do zobowiązań i wspólnych płaszczyzn we współpracy europejskiej” – napisano w dokumencie.

„Sygnał polskiego rządu, że nie akceptuje już zasady prymatu prawa unijnego, rodzi niepewność – także dla norweskich firm i obywateli. Norwescy inwestorzy, podróżnicy, studenci i inni muszą mieć pewność, że nasze wspólne europejskie przepisy obowiązują również w Polsce.” – kontynuowano w oświadczeniu.

Norwegia zapowiedziała, że przeprowadza teraz pełny przegląd współpracy programowej z Polską, aby zapewnić wzmożony monitoring i kontrolę Funduszy Norweskich.

onet.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


polub nas!