Czternasta emerytura. Pozostały jeszcze dwa terminy wypłat

Z tzw. czternastki skorzystało 9 mln seniorów. Choć jeszcze nie wszyscy otrzymali wypłaty z ZUS-u, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że do końca roku wszystkie pieniądze zostaną rozesłane do upoważnionych. Wciąż nie wiadomo, czy w przyszłym roku resort planuje przyjąć podobną ustawę.

Mówiąc o wsparciu dla seniorów szefowa MRiPS mówiła najpierw o 13 emeryturze i waloryzacji emerytur. – Teraz wprowadzamy 14. emeryturę – wskazała. Powiedziała, że na to świadczenie przeznaczono 11 mld zł. Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów. Dodała, że zostały jeszcze tylko dwie transze wypłat 14 emerytury, które przypadają na 25 listopada i 1 grudnia.

14 emerytura w przeciwieństwie do trzynastej nie jest przeznaczona dla wszystkich. W przypadku tego świadczenia obowiązuje próg dochodowy, który wynosi 2 tys. 900 zł brutto.

Nie oznacza to jednak, że seniorzy z większą emeryturą, w ogóle ze świadczenia nie skorzystają. W przypadku osób, które otrzymują wyższe przelewy z ZUS-u niż 2 tys. 900 zł, obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3 tys. zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

14 emerytura jest przyznawana z urzędu. Aby ją otrzymać, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafia do osób uprawnionych wraz z listopadową emeryturą. Podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacane w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Resort przypomniał, że ZUS przeleje świadczenia z automatu. Urząd poinformował niedawno, że w sieci pełno jest oszustów chcących wyłudzić od seniorów dane pod pretekstem pomocy przy wypełnianiu wniosków o czternastkę.

 Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*