Amerykańska baza w Redzikowie może powstać do końca 2022 roku

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że zbliża się moment uzyskania pełnej zdolności operacyjnej bazy w Redzikowie. Może to nastąpić do końca 2022 roku.

W Polsce, obok Rumunii, ma funkcjonować system Aegis Ashore będący lądową wersją kluczowego amerykańskiego morskiego systemu Aegis.

Stany Zjednoczone planują posiadać dwie bazy wyposażone w system Aegis Ashore w  Europie, z czego ten zlokalizowany w Deveselu w Rumunii jest już aktywny.

Kontradmirał Tom Druggan stwierdził, że konstrukcja będzie charakteryzowała się jakością, jakiej oczekiwać należy od obiektu na kilkadziesiąt lat. Wojskowy podkreślił, że udało się już złożyć całą strukturę wyposażenia dedykowanego Polsce oprócz systemu anten, tuż po tym jak wyciągnięto poszczególne części z dotychczasowych miejsc magazynowania. Wykonano już testy, dzięki którym wychwycone kilka mankamentów.

Druggan przekazał również, że cała infrastruktura w Polsce staje się już niemal w pełni dostępna. Ustawione miały być kluczowe elementy systemu radarowego AN/SPY, a teraz instalowany ma być teraz szkielet całego systemu radarowego. Już teraz udało się ulokować w Redzikowie wyposażenie z zakresu C4I.

Jak informowaliśmy w czerwcu br., według strony amerykańskiej, budowę bazy systemu obrony rakietowej Aegis Ashore w Redzikowie opóźniły m.in. obostrzenia związane z pandemią.

Pierwotnie, cała instalacja miała być gotowa w 2018 roku.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*