Obowiązkowa trzecia dawka dla wszystkich. Zielone światło dla Rady Medycznej

Trzecia dawka dla wszystkich pełnoletnich

Prawo do trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi niebawem mogą uzyskać wszystkie pełnoletnie osoby w Polsce. Jak dowiedział się nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz, na przypominające szczepienie dla wszystkich w wieku 18 plus zgodzili się eksperci rządowej Rady Medycznej.

Rada Medyczna wyda teraz formalną rekomendację. Sprawa jest niemal przesądzona. 

Taka rekomendacja ze strony Rady Medycznej już praktycznie jest. W naszej wymianie poglądów zgodziliśmy się, że taka dawka powinna być dostępna dla wszystkich chętnych. Czekamy na reakcję Ministerstwa Zdrowia. Wiemy, że jest pozytywne nastawienie do tego pomysłu. Elementem decydującym będzie odstęp od poprzedniej dawki szczepionki, tu musi minąć co najmniej pół roku – przyznaje w rozmowie z reporterem RMF FM profesor Krzysztof Tomasiewicz, ekspert rządowej Rady Medycznej.

Czyli w praktyce – nawet jeszcze w październiku – osoba, która skończyła 18 lat, a od jej podstawowego szczepienia minęło sześć miesięcy, może uzyskać prawo do przypominającego szczepienia.

Kto może dostać trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19?

Teraz dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko Covid-19. Mogą ją otrzymać osoby, które ukończyły 50. rok życia i pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Uprawnieni do przyjęcia szczepienia dawki przypominającej są również uczniowie szkół i studenci uczelni, którzy podczas praktycznych zajęć dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przypominającą dawkę należy podać nie wcześniej niż sześć miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw Covid-19. Szczepionką do szczepienia przypominającego jest Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson) zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Osoby z zaburzeniami odporności zaszczepione szczepionką Vaxzevria (AstraZeneca) albo Covid-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) nie otrzymują dawki dodatkowej uzupełniającej w podstawowym schemacie szczepienia.

Jednocześnie te osoby spełniające kryterium podania dawki przypominającej, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej, są uprawnione do otrzymania dawki przypominjącej (preparatem Pfizer) z zachowaniem minimum sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw Covid-19. Decyzje o szczepieniu takich pacjentów podejmuje lekarz.

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania, lekarz może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające, kierując się zaleceniami określonymi w komunikacie resortu zdrowia.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

rmf24.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!