Banknot 50 zł. Ma na nim być J.Kaczyński

Nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego ma wejść do obiegu 9 listopada, tuż przed Świętem Niepodległości. Jednak już teraz można go kupić w sklepach internetowych, a jego cena w przedsprzedaży jest średnio 10 razy wyższa niż nominał.

Banknot z wizerunkiem zmarłego tragicznie prezydenta RP będzie miał nakład 80 tys. Oprócz wizerunku Lecha Kaczyńskiego na rewersie znajdzie się budynek Muzeum Powstania Warszawskiego oraz dźwigi gdańskiej stoczni. Na banknocie widnieje też napis „Warto być Polakiem”.

Wartość już 10 razy wyższa od nominału

Będzie to już 13. z kolei banknot kolekcjonerski wydany przez Narodowy Bank Polski. Chociaż jeszcze nie został wprowadzony do obiegu, już jest dostępny online w ramach przedsprzedaży. Ceny są różne – na razie kwoty oscylują od 199 do nawet 250 zł za sztukę, banknoty można też kupić w pakietach.

Wzór banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podpisał 10 kwietnia 2021 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego – jak myślę – dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi – powiedział Adam Glapiński podczas konferencji NBP 10 kwietnia.

 

Banknot kolekcjonerski – czy się różni od zwykłego?

Banknoty kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach, chociaż mogą być używane też jako prawny środek płatniczy. Zazwyczaj są one emitowane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci. Warto jednak pamiętać, że jako numizmaty, mogą osiągać na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, inna jest też kompozycja, kolorystyka, techniki druku. Banknoty takie są też szczególnie starannie zabezpieczone przed fałszerstwami.

Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot o nominale 50 zł z wizerunkiem Jana Pawła II. Kolejny wydano w 2008 r. – był to banknot o nominale 10 zł, upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

businessinsider.com.pl

Między innymi:

Więcej postów