Skurkiewicz: koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł

budowa bariery na granicy

Budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej powinna zacząć się możliwie szybko; jestem przekonany, że pilność tego przedsięwzięcia jest na tyle wysoka i poważna, że będzie to realizowane przez kilka podmiotów – powiedział w czwartek wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz (PiS).

Projektem pilnej rządowej ustawy w tej sprawie zajmował się w środę Sejm. Skuriewicz był pytany w TVP 1, kiedy jego zdaniem rozpocznie się budowa bariery na polskiej granicy. Polityk odpowiedział, że możliwie szybko. Zaznaczył, że temu ma służyć rozpatrywanie przez parlament ustawy w tej sprawie w trybie pilnym, co – jak podkreślił – oznacza, że także Senat będzie miał skrócony czas do dwóch tygodni na to, by się nią zająć.

„Wtedy przystępujemy bez zbędnej zwłoki do tych działań” – zaznaczył wiceminister, podkreślając, że za całość przedsięwzięcia odpowiada MSWiA. Wyraził przekonanie, że trwają wstępne prace przygotowawcze „dotyczące tej instalacji i obszaru budowlanego”. Jak stwierdził, „to będzie przecież instalacja, która będzie na stałe broniła naszej granicy, nie tak jak w przypadku tej, którą ułożyło wojsko polskie, instalacji tymczasowej”.

Skurkiewicz był też dopytywany, kiedy ma się zakończyć budowa tego zabezpieczenia.

„Trudno jest mi w tej chwili wyrokować, w ustawie są zapisane terminy. Jestem przekonany, że pilność tego przedsięwzięcia jest na tyle wysoka i poważna, że będzie to realizowane przez kilka podmiotów czy też w kilku miejscach, bo granica, szczególnie jej obszar lądowy, jest bardzo długa, bo w sumie granica polsko-białoruska to 418 km, a my mówimy o tym szczególnie newralgicznym terenie granicy, tych ok 170-180 km granicy lądowej” – powiedział.

Zaznaczył, że specustawa daje również możliwość bardzo mocnego zaangażowania finansowego poprzez perymetry, poprzez urządzenia detekcyjne, które będą również chroniły granicę i – jak mówił ten przysłowiowy mur, a także zabezpieczenia elektroniczne, które – jak ocenił – jest ważniejsze niż to stałe.

Zapewnił, że będą to „rozwiązania bardzo nowoczesne, inwestycja, która będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie, jeśli nie na świecie”. Stwierdził, że koszt inwestycji będzie „niebagatelny”, a wykorzystane środki spowodują, że granica z Białorusią będzie szczelna.

Skurkiewicz zaznaczył, że dopóki nie powstanie zapora, siły zbrojne wzmocnią na granicy Straż Graniczną. „Zwiększamy o 100 proc. zaangażowanie wojska, jeżeli chodzi o wsparcie dla straży Granicznej, taka jest decyzja ministra obrony narodowej” – podkreślił.

Wiceminister pytany, czy na granicy będzie 6 400 żołnierzy, potwierdził. Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie konieczność zwiększenia tej liczby, to tak się stanie. „Jeśli Straż Graniczna powie, że jest potrzeba im wsparcia 4 tys. – to będzie to 4 tys.; jeśli powie, że 8 tys. żołnierzy potrzeba do wsparcia, to tylu będzie. Taką decyzję podjął szef MON Mariusz Błaszczak i ją będziemy realizować” – powiedział wiceszef MON.

Sejm przeprowadził w środe póxnym wieczorem drugie czytanie projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, dotyczący budowy bariery na granicy z Białorusią. Do propozycji zmian złożono kilka poprawek. Kluby KO i Lewicy wniosły o odrzucenie projektu. Projekt został ponownie skierowany do komisji.

Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia – bariery – na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

wnp.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!