Budowa zapory na granicy z Białorusią. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią.

O decyzji poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, trafi do Sejmu.

Jak przekazał Kamiński, projekt ustawy zakłada „stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu”.

Informacje o projekcie znajdują się w wykazie prac legislacyjnych rządu. „Konieczność procedowania nad przedmiotowym projektem ustawy wynika z potrzeby pilnej realizacji inwestycji mającej na celu budowę bariery w celu zabezpieczenia granicy państwowej przed próbami nielegalnego jej przekraczania” – czytamy.

Według projektu. inwestorem budowy zapory ma być Komendant Główny Straży Granicznej.

Projekt przewiduje powołanie Pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej oraz Zespołu do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej.

„Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów” – czytamy.

O budowie zapory na granicy z Białorusią mówił w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Od 2 września na części województw podlaskiego i lubelskiego przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Straż Graniczna informowała, że w poniedziałek odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi i Polski.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

rp.pl

 

Więcej postów