Musimy zmienić sposób ochrony granicy polsko-białoruskiej

Sytuacja, z którą mamy do czynienia pokazuje, że musimy zmienić sposób ochrony granicy polsko-białoruskiej – mówił dla poniedziałkowego wydania „Polska Times” szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak dodał, teraz trwają prace związane z przygotowaniem specyfikacji technicznej oraz oszacowaniem kosztów zapory, która ma powstać na tej granicy.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w rozmowie z „Polska Times” mówił m.in. o próbach nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. „Od początku sierpnia granicę nielegalnie próbowało przekroczyć ponad 16 tys. osób. Straż Graniczna w tym okresie udaremniła ponad 14,5 tys. takich prób. Zatrzymała łącznie 1471 osób. W strzeżonych ośrodkach przebywa około 1550 osób. Tam służby weryfikują ich tożsamość” – poinformował.

Kamiński był też pytany o prowokacje ze strony służb białoruskich. „To różne sytuacje, które mają eskalować napięcie na granicy. Ich zwiększoną liczbę stwierdziliśmy podczas manewrów wojskowych Zapad 2021. Brali w nich udział białoruscy i rosyjscy żołnierze, w tym oddziały specjalne” – tłumaczył. Jak wskazał, przykładów prowokacji jest wiele.

Szef MSWiA był również pytany co dalej, jeśli po 90 dniach obowiązywania stanu wyjątkowego presja migracyjna nie ustąpi. „Moja rekomendacja dotycząca przedłużenia stanu wyjątkowego spotkała się ze zrozumieniem pana prezydenta i parlamentu. Ten czas pozwoli Straży Granicznej, wspieranej przez Wojsko Polskie i Policję, nadal skutecznie i przede wszystkim w spokoju realizować zdania związanie z ochroną granicy” – przekazał. Jak zauważył, „unikniemy w ten sposób żenujących happeningów politycznych”.

„Ten czas pozwoli także na opracowanie nowej koncepcji ochrony tego odcinka granicy” – ocenił. „Zapewniam, że jeśli po skończeniu stanu wyjątkowego presja migracyjna będzie się utrzymywać, to polskie służby nadal będą strzegły nienaruszalności i ciągłości granicy państwowej. Nie cofniemy się o krok i nie ugniemy się przed szantażem Łukaszenki i Putina. Dysponujemy odpowiednią liczbą funkcjonariuszy i wojsko, aby ten odcinek granicy skutecznie chronić” – oświadczył.

Szef MSWiA był także pytany o – zapowiedziane już wcześniej – plany budowy na wschodniej granicy Polski zapory. „Sytuacja, z którą mamy do czynienia pokazuje, że musimy zmienić sposób ochrony granicy polsko-białoruskiej. Rozmawialiśmy o tym w gronie najważniejszych osób w państwie i przeanalizowaliśmy nasze możliwości. Sprawdziliśmy też, jakie rozwiązania stosowane są w innych krajach, borykających się z problemem nielegalnej migracji. Wszystko po to, żeby wybrać metody najbardziej efektywne oraz te, które sprawdzą się w naszych warunkach terenowych” – przekazał.

Jak dodał, na posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych pod przewodnictwem premiera Jarosława Kaczyńskiego zapadła decyzja o budowie profesjonalnej i stałej zapory na granicy. „Teraz trwają prace związane z przygotowaniem specyfikacji technicznej oraz oszacowaniem kosztów takiej inwestycji. Za wcześnie, żeby podawać szczegóły. Mogę jedynie powiedzieć, że będzie to połączenie trudnej do pokonania bariery fizycznej z najnowocześniejszymi elektronicznymi systemami zabezpieczenia granicy, między innymi perymetrią” – wyjaśnił.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

gazetaprawna.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

polub nas!