Były ekspert Pentagonu: USA przegrały rywalizację z Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji

USA przegrały rywalizację z Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji. Chiny zmierzają w kierunku globalnej dominacji w zakresie zdolności cybernetycznych – uważa były szef ds. oprogramowania Pentagonu Nicolas Chaillan.

W  ciągu 15 czy 20 lat nie będziemy mieć żadnych szans w starciu z Chinami. Jest to przesądzone, moim zdaniem to już się stało  – powiedział Nicolas Chaillan,  cytowany   w poniedziałek przez agencję Reuters.

Wyraził opinię, że obrona przed cyberatakami w niektórych amerykańskich resortach jest na „poziomie przedszkolnym”.

Zobacz także:  Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA  

Chaillan pokreślił w wywiadzie dla Financial Times, że brak reakcji na postępy Chin w zakresie sztucznej inteligencji powoduje zagrożenie dla USA.

Chińskie firmy, zaznaczył Chaillan, były zobowiązane do współpracy ze swoim rządem i dokonywały „masowych inwestycji” w sztuczną inteligencję bez względu na etykę. Inaczej było w przypadku firm amerykańskich. Chaillan podkreślił, że amerykańskie koncerny nie chciały współpracować z rządem. Jako przykład wskazał koncern Google.

Zobacz także:  USA wraz z sojusznikami oskarżyły Chiny o cyberszpiegostwo  

Wyraził opinię, że Chiny zdominują przyszłość świata, kontrolując wszystko, od narracji medialnych po geopolitykę.

Na początku września Chaillan złożył rezygnację. Motywował to wolnym tempem, w jakim przebiega technologiczna transformacja w USA.

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów