Brexit może się tu zdarzyć. – Reuters o demonstracji w Warszawie

“Ponad 100 tys. Polaków demonstrowało w niedzielę, by wyrazić poparcie dla członkostwa kraju w Unii Europejskiej, po tym jak sąd (TK – red.) orzekł, że niektóre przepisy prawa unijnego są niezgodne z (polską) konstytucją, co wzbudza obawy, że kraj może wystąpić z bloku (UE – red.)” – pisze Reuters w depeszy opisującej proeuropejską demonstrację zorganizowaną 10 października w Warszawie.

“‘Brexit może się tu zdarzyć’. Polacy demonstrują poparcie dla członkostwa w UE” – tytułuje swoją depeszę Reuters.

Reuters pisze, że demonstracje odbyły się w 100 miasteczkach i miastach w całej Polsce i kilku miastach poza granicami kraju. Jak czytamy w depeszy “80-100 tysięcy osób zgromadziło się tylko w Warszawie, powiewając flagami Polski i UE i skandując ‘zostajemy!'”.

Czytaj więcej

“Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie lider głównej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej oświadczył, że polityka rządzącego krajem Prawa i Sprawiedliwości zagraża polskiej przyszłości w Europie” – czytamy w depeszy.

– Wiemy dlaczego chcą wyjść (z UE)… aby mogli bezkarnie łamać zasady demokracji – cytuje Tuska Reuters.

Agencja zauważa jednocześnie, że PiS zapewnia, iż nie planuje “polexitu”.

Jednak – jak czytamy w kolejnym zdaniu depeszy – “prawicowe, populistyczne rządy Polski i Węgier są w coraz większym sporze z Komisją Europejską w sprawach od prawa środowisk LGBT po niezależność sądów”.

– Tak jak brexit nagle stał się faktem, coś czego nikt się nie spodziewał, to może wydarzyć się też tu – mówi cytowany przez Reutersa 59-letni Janusz Kuczyński, uczestnik demonstracji na placu Zamkowym w Warszawie.

Reuters odnotowuje też, że TVP opisując niedzielne demonstracje określiła je mianem “protestów przeciw polskiej konstytucji”.

– To nasza Europa, nikt nam jej nie zabierze – cytuje 94-letnią weterankę Powstania Warszawskiego, Wandę Traczyk-Stawską, agencja w ostatnim zdaniu depeszy.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

rp.pl

Więcej postów