Najnowszy sondaż partyjny. Opozycja wygrywa z PiS pod jednym warunkiem

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażach z wyraźną przewagą, jednak w różnych konfiguracjach koalicyjnych notowania partii Jarosława Kaczyńskiego słabną. W jednym z wariantów wygrywa opozycja – wynika z badania IBRIS dla “Wydarzeń” Polsatu.

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Zjednoczona Prawica (PiS i Solidarna Polska) wyraźnie prowadzi i nie ma problemu z konkurencją. Może liczyć na 34,3 proc. głosów, choć traci w porównaniu do wrześniowego pomiaru IBRiS dla Polsatu. To spadek o 2,2 pkt proc.

Na drugim miejscu znalazła się kierowana przez Donalda Tuska Koalicja Obywatelska z wynikiem 21,6 proc. poparcia. Jej notowania także nieznacznie spadają. To mniej o 1,4 pkt proc.

 Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni popierana przez 10,5 proc. respondentów (-0,8 pkt proc.). W Sejmie zasiedliby także przedstawiciele Konfederacji – 8,4 proc. ( 0,8 pkt proc.), Lewicy – 8 proc. (-0,5 pkt proc.) i PSL – 5,4 proc. ( 2,5 pkt proc.).

Rekordowo dużo respondentów wskazało że nie wie, na kogo by zagłosowało (11,7 proc.) To niemal o 2 pkt proc. więcej niż w sondażu miesiąc temu – podał Polsat News.

Pracownia IBRiS spytała też respondentów o ich preferencje w sytuacji, gdyby opozycja zdecydowała się pójść do wyborów w ramach jednej listy wyborczej.

Pierwszy scenariusz to duża koalicja wyborcza KO, Polski 2050, Lewicy i PSL. W sondażu te cztery ugrupowania osobno zdobyły łącznie 45,5 proc. poparcia. W przypadku zjednoczenia mogłyby liczyć na 41,3 proc. Wygrałyby wówczas ze Zjednoczoną Prawicą, która zdobyłaby 36,4 proc. głosów. Polaryzacja sprzyjałaby notowaniom Konfederacji, która w takim układzie cieszy się poparciem 9,8 proc. badanych.

Drugi scenariusz to dwie mniejsze koalicje wyborcze: KO z Lewicą oraz Polski 2050 z PSL i Porozumieniem. Pierwsza mogłaby liczyć na 25,8 proc. (osobno partie mają łącznie 29,6 proc.), a druga na 14 proc. głosów (osobno partie mają 15,9 proc.).

Oba scenariusze sprawiają, że rośnie niezdecydowanie wśród wyborców. To odpowiednio 12,5 proc. oraz 15,2 proc. uczestników sondażu.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Dołącz do nas na Telegram, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

onet.pl

Więcej postów