Gala nagród IPN za prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich

W piąek  na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszone zostały nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w ramach II i III edycji ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrody „Semper Fidelis”, przyznawanej za prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich – poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Z powodu pandemii podczas tegorocznej uroczystości statuetki z rąk prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i jego zastępcy dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka odebrali  nagrodzeni w dwóch edycjach   – w 2020 i 2021 roku.

Laureatami II edycji (2020) w kategorii indywidualnej zostali: ks. Roman Twaróg, sprawujący obecnie opiekę duszpasterską przy katedrze w Kamieńcu Podolskim, ks. bp. Jan Purwiński Waldemar Szełkowski, nauczyciel historii w Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie. W kategorii zbiorowej zostało wyróżnione małżeństwo dziennikarzy z Grodna,Iness Todryk-Pisalnik oraz Andrzej Pisalnik. Pośmiertnie została nagrodzona polska slawistka, literaturoznawca i historyk żydowskiego pochodzenia, wykładowca języka i historii Polski na Uniwersytecie w Drohobyczu Dora Kacnelson. Wyróżnienie Prezesa IPN otrzymał pochodzący z Kresów, a obecnie mieszkający we Wrocławiu poeta, prozaik, dramaturg i krytyk literackiStanisław Srokowski.

Laureatami III edycji (2021)  kategorii indywidualnej zostali ks. Jan Buras, wikariusz generalny diecezji łuckiej i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu, twórca Centrum Integracji społecznej i religijnej w Zamłyniu na Ukrainie, ks. Adam Przywuski, Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Latyczowie na Ukrainie, Elżbieta Rusinko, nauczycielka historii i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy, prezes jarosławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Danuta Skalska, założycielka oraz prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian.

W kategorii zbiorowej został wyróżniony Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Wyróżnienie Prezesa IPN otrzymali założyciele wydawnictwa LTW Maria i Marek Jastrzębscy.

Zobacz też:  Wręczono pierwsze nagrody „Semper Fidelis” przyznawane kustoszom pamięci o Kresach [ FOTO]  

Kresy.pl/IPN

FAKT.PL

Więcej postów