Ukraina i Białoruś (Kresowy Przegląd Tygodnia #45)

Pałac Fredrów w Beńkowej Wiszni ma zostać przejęty i wyremontowany przez Ukraiński Uniwersytet Katolicki; Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA); 33-letni deputowany ukraińskiego parlamentu, Anton Poliakow, został znaleziony martwy w taksówce zatrzymanej do kontroli przez patrol drogówki; Zełenski nie podpisał ustawy o kryptowalutach; na Ukrainie potwierdzono przypadek polio; Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w środę o zapobieżeniu serii zamachów, do których miało dojść w obwodzie zakarpackim z inspiracji Rosjan; lwowski klub siatkarski może niedługo dołączyć do polskiej ligi; białoruskie organa ścigania zatrzymały do tej pory 136 osób w związku z negatywnymi komentarzami w sieci dotyczącymi śmierci oficera KGB w niedawnej strzelaninie w Mińsku; posłowie przyjęli w drugim czytaniu projekt ustawy „O zmianie konstytucji Republiki Białorusi”.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Ukraiński Uniwersytet Katolicki (UKU) we Lwowie ma zamiar    przejąć od państwa pałac Fredrów w Beńkowej Wiszni i wyremontować go  .

Lwowska Rada Obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku wojewódzkiego)    ogłosiła rok 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)  .  Decyzję podjęto w związku z tym, że w 2022 roku będzie obchodzona rzekoma 80. rocznica powstania UPA. Według historiografii ukraińskich nacjonalistów UPA powstała 14 października 1942 roku, jednak nie ma na to żadnych dowodów. W rzeczywistości formacja ta powstała na początku 1943 roku.

33-letni deputowany ukraińskiego parlamentu, Anton Poliakow,    został znaleziony martwy w taksówce zatrzymanej do kontroli przez patrol drogówki  . Wszczęto dochodzenie ws. możliwego zabójstwa. Polityk był przewodniczącym podkomisji do spraw przestrzegania przepisów antykorupcyjnych na polu reformowania przemysłu zbrojeniowego, w ramach parlamentarnej komisji ds. polityki antykorupcyjnej.

Prezydent Ukrainy    nie zgodził się na podpisanie ustawy o kryptowalutach i zwrócił ją parlamentowi do poprawy  .

Na Ukrainie potwierdzono przypadek polio –    poinformował w czwartek portal Euronews  . Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało, że znaleziono go u 18-miesięcznego dziecka w obwodzie rówieńskim, w pobliżu granicy z Białorusią. „Choroba jest wywoływana przez pochodną szczepu wirusa polio typu 2 (Sabin 2)” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa zdrowia. „Rodzice celowo odmówili szczepień medycznych z powodu przekonań religijnych”. Przyjmuje się, że polio zostało wyeliminowane w Europie od 2002 roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że ​​wirus polio został zidentyfikowany jako przyczyna paraliżu u niezaszczepionej dziewczynki w obwodzie rówieńskim na Ukrainie i że władze ukraińskie o tym informowały.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w środę    o zapobieżeniu serii zamachów, do których miało dojść w obwodzie zakarpackim  . Ukraińcy twierdzą, że zamachy zostały zamówione przez rosyjskie służby. Według SBU celem zamachowców miał być konsulat generalny jednego z sąsiednich państw (w obwodzie zakarpackim znajdują się konsulaty generalne Węgier i Słowacji – red.), który zamierzano podpalić. Miano także planować zabójstwo osoby publicznej (SBU nie sprecyzowała, o jaką osobę chodziło), podpalenie kilku samochodów z zagraniczną rejestracją oraz uszkodzenie pomnika.

Przedstawiciele Zarządu, Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej    prowadzą rozmowy we Lwowie w sprawie dołączenia mistrza Ukrainy do polskiej ligi  . Podpisano list intencyjny pomiędzy spółką PLS a Barkom Każany Lwów.

Białoruskie organa ścigania    zatrzymały do tej pory 136 osób w związku z negatywnymi komentarzami w sieci dotyczącymi śmierci oficera KGB w niedawnej strzelaninie w Mińsku  .

Na Białorusi    zatrzymano Giennadija Możejkę  , dziennikarza „Komsomolskiej Prawdy w Biełarusi”, który wcześniej usiłował uciec przez Rosję.  Biegun został zatrzymany w ramach postępowania prowadzonego z paragrafów o podżeganiu do wrogości na tle rasowym, narodowościowym lub religijnym oraz o obrazie przedstawicieli władzy. Wydawana przez rosyjskiego właściciela „Komsomolska Prawda w Biełarusi” została decyzją białoruskich władz wycofana z dystrybucji, a 29 września zadecydowały one także o zablokowaniu na terytorium Białorusi portalu gazety. Nastąpiło to po tym, gdy Możejko opublikował na nim materiał, w którym znajoma Andrieja Zalcera wypowiedziała się pozytywnie na jego temat. Zalcer to informatyk, który w zeszłym tygodniu stawił zbrojny opór funkcjonariuszom KGB. Na skutek użycia przez niego broni palnej zginął jeden funkcjonariusz i sam Zalcer.

Na posiedzeniu Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego siódmej kadencji posłowie    przyjęli w drugim czytaniu projekt ustawy „O zmianie konstytucji Republiki Białorusi”  .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!