USA: Pentagon: Przeprowadzono udany test broni hipersonicznej

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. W poniedziałek Pentagon poinformował o zdarzeniu. Podkreślono, że to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

T o przybliża nas o krok do zaoferowania amerykańskiej armii zdolności bojowych nowej generacji  – oświadczył Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

DARPA’S  #Hypersonic   Air-breathing Weapon Concept (HAWC) completed an historic free flight test with  @usairforce  . The  @RaytheonTech   missile, released from an aircraft, achieved speeds greater than Mach 5 using a  @northropgrumman   scramjet engine.  https://t.co/Yl1QNOHmvD    pic.twitter.com/PpFULZDvhl   — DARPA (@DARPA)  September 27, 2021  

„Przygotowujemy kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku” – dodał.

DARPA podkreśla w komunikacie, że pocisk opracowany przez Raytheon Technologies, został wypuszczony z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman.

Pocisk porusza się z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku.

„Pocisk HAWC działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe, ma też znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych” – zaznacza DARPA.

Technologia silnika scramjet firmy Northrop korzysta z dużej prędkości rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, co umożliwia ciągły lot z prędkością naddźwiękową.

Zobacz także:  USA: nieudany test broni hipersonicznej  

Podkreślono, że test odbył się w momencie, gdy globalni rywale USA przyspieszyli prace nad rozwojem broni hipersonicznej.

W kwietniu bieżącego roku    rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej  , wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

  Przypomnijmy  , że w grudniu ubiegłego roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

  darpa.mil   /  reuters.com   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!