Polacy chcą dłuższego stanu wyjątkowego [SONDAŻ]

Zdaniem większości respondentów stan nadzwyczajny we wschodniej Polsce powinien trwać aż do czasu ustania problemów z imigrantami – wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Jak stwierdza gazeta, stan wyjątkowy ma formalnie dobiec końca 1 października, a z nieoficjalnych informacji wynika, że zostanie przedłużony aż do grudnia. Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, większości Polaków taka możliwość nie przeszkadza.

Ankieterzy zadali respondentom pytanie: „Kiedy powinien być zniesiony stan wyjątkowy w województwach graniczących z Białorusią?”. Największa grupa, bo 52,6 proc., udzieliła odpowiedzi: „stan wyjątkowy trzeba utrzymać do momentu rozwiązania problemu z falą migrantów/uchodźców”. 36,3 proc. twierdzi, że stan wyjątkowy musi być zniesiony „jak najszybciej”, a zdania nie miało 11,1 proc.

Jak przypomina dziennik, s   tan wyjątkowy przy granicy z Białorusią obowiązuje od 2 września  . Obejmuje 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim, w których przy wjeździe pojawiły się specjalne tablice. Na ich terenie trzeba nosić przy sobie dowód tożsamości lub legitymację szkolną, obowiązuje tam zakaz zgromadzeń i imprez masowych, a praca dziennikarzy została ograniczona. „To wszystko z powodu  zwiększonej liczby migrantów, którzy próbują dostać się do Polski   z Białorusi oraz rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-21” – zwraca uwagę dziennik.

Badanie IBRiS dla „Rz” zostało przeprowadzone 24-25 września 2021 r. na 1100-osobowej grupie respondentów; metodą CATI.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!