Sondaż partyjny: PiS już nie zyskuje. Odbijają notowania Polski 2050

Jarosław Kaczyński może mieć powody do zmartwień – podaje Wirtualna Polska, publikując wyniki sondażu United Surveys. W nim Prawo i Sprawiedliwość nie zyskuje poparcia i nie ma aktualnie szans na samodzielne rządy. W Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, swój udział w nich deklaruje 53,4 proc. badanych. Blisko 40 proc. nie planuje oddać swojego głosu. Grupa 9,2 proc. respondentów wybrała odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Niekwestionowanym liderem sondażu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,6 proc. W porównaniu do sondażu United Surveys sprzed dwóch tygodni, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego straciło 0,8 pkt proc. Różnica mieści się w granicach błędu statystycznego, dlatego można powiedzieć o stabilizacji notowań partii rządzącej. Jeszcze w połowie września PiS zyskiwał w pomiarze pracowni ponad 2 pkt proc.

 Dalsza część artykułu pod materiałem wideo 

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 23 proc. uczestników sondażu. Wynik po dwóch tygodniach także nie uległ znaczącej zmianie. Partia Donalda Tuska zyskała 0,7 pkt proc.

Istotna statystycznie zmiana dotyczy Polski 2050. Ugrupowanie  Szymona Hołowni   zyskało 2,4 pkt proc. Obecnie może liczyć na poparcie 11,6 proc. respondentów United Surveys.

W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja z wynikiem 7,1 proc. (-1,7 pkt proc.), Lewica mająca zwolenników wśród 6,4 proc. sondażu (-0,4 pkt proc.) oraz PSL, na które głos oddałoby 5,3 proc. badanych ( 0,1 pkt proc.).

Co dziesiąty uczestnik pomiaru chciałby wziąć udział w wyborach, ale jeszcze nie zdecydował na kogo przekazałby swój głos. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 11 proc. pytanych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 26 września 2021 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1 tys. osób.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

Źródło: Wirtualna Polska

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!