Sondaż partyjny. Solidne prowadzenie PiS. KO i Polska 2050 na podium

Prawo i Sprawiedliwość wciąż może cieszyć się dość komfortowym prowadzeniem w sondażach. Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Ipsos dla „Gazety Wyborczej” i OKO.press, partia Jarosława Kaczyńskiego ma aż 11 pkt proc. poparcia więcej niż Koalicja Obywatelska i o 20 pkt proc. przewagi nad Polską 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż Ipsos, jako jeden z nielicznych w ostatnich miesiącach, wskazuje na duże zainteresowanie wyborców możliwym udziałem w głosowaniu. Nie licząc wyborów w 2019 r., frekwencja we wcześniejszych latach wynosiła ok. 50 proc. Tym razem na chęć udziału w wyborach wskazało aż 65 proc. respondentów.

W ostatnich sondażach nie zmieniają się ugrupowania, które znajdują się na szczytach zestawień. Znów największym poparciem może cieszyć się  Prawo i Sprawiedliwość.  Jak wskazują ankietowani, partia rządząca mogłaby liczyć na  35 proc. głosów . To wzrost od czasu ostatniego badania IPSOS o dwa pkt proc.

Na drugim miejscu znajduje się  Koalicja Obywatelska , która może liczyć na  24 proc.  głosów. To dość duża strata do PiS, bo wynosząca aż 11 pkt proc. Jest to jednak i tak wzrost wyników KO, która w ostatnich miesiącach, przed powrotem Donalda Tuska, regularnie znajdowała się na najniższym stopniu podium, a jej poparcie względem kwietnia wzrosło o 6 pkt proc.

Na trzecim miejscu znajduje się  Polska 2050 Szymona Hołowni,  która może liczyć na  15 proc.  głosów. To spadek notowań tego ugrupowania w porównaniu do kwietnia aż o 7 pkt proc.

Dalej w zestawieniu znalazła się  Konfederacja , która osiągnęła  9 proc . poparcia (spadek o 2 pkt proc.) oraz  Lewica,  która może liczyć na  7 proc.  głosów (również spadek o 2 pkt proc.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby:  Polskie Stronnictwo Ludowe  (4 proc. poparcia) i  Porozumienie  Jarosława Gowina (0 proc. poparcia)

W sondażu widać też podział poparcia, który jest widoczny od kilku lat. Mieszkańcy wsi i małych miast zdecydowanie chętniej zagłosują na Prawo i Sprawiedliwość. Tu partia Jarosława Kaczyńskiego ma aż 43 proc. poparcia. Inaczej sytuacja wygląda w dużych miastach, gdzie dominują Koalicja Obywatelska (36 proc. poparcia).

 Sondaż IPSOS zrealizowany metodą CATI w dniach 21-23 września 2021 r., na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków. 

 Źródło: „Gazeta Wyborcza” 

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!