Zapomniał o jednym. Wpadka Dudy na placu budowy w Świnoujściu

Zapomniał o jednym. Wpadka Dudy na placu budowy w Świnoujściu

Andrzej Duda odwiedził plac budowy tunelu w Świnoujściu. Prezydent podziękował władzom miasta, że „partycypują w kosztach, nie zrzucając tego tylko i wyłącznie na Skarb Państwa, na władze centralne”. Mówił o „wspólnej inwestycji”, ale problem w tym, że rząd nie przeznaczył na ten cel ani złotówki.

W związku z zakończeniem wiercenia tunelu pod Świną prezydent Andrzej Duda odwiedził plac budowy. Mimo że to koniec drążenia tunelu, wciąż będą trwały tam prace. Planowo tunel ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

To bardzo ważny moment dla nas wszystkich, cieszymy się ogromnie. Oczywiście prace będą tu jeszcze trwały, bo ten tunel na razie jest surowy – przed nami jeszcze długie prace. Otwarcia doczekamy się prawdopodobnie dopiero za rok – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że tunel łączący wyspy Uznam i Wolin to wspaniała inwestycja, która posłuży nie tylko mieszkańcom Świnoujścia, ale wszystkim Polakom.

Jest to bardzo ważne dla Pomorza Zachodniego, ale chcę podkreślić: nie tylko dla mieszkańców Świnoujścia – dla całej Polski; nie tylko dla turystów, nie tylko dla tych, którzy przyjeżdżają tu na wakacje – to także kwestia symboliczna, że będzie tu bezpośrednie połączenie z resztą naszego kraju. Dla Uznamu, dla tej polskiej części, dla mieszkańców tej części naszego kraju ma to bardzo istotne, symboliczne, polityczne i strategiczne znaczenie – powiedział Duda.

Andrzej Duda podziękował władzom Świnoujścia za partycypację w kosztach budowy tunelu. – Gratuluję Pani Prezydent i władzom miasta, bo jest to wspólna inwestycja. Świnoujście partycypuje w kosztach budowy tego tunelu. To ogromna kwota, bo koszt tej inwestycji wynosi miliard złotych, ale jest to inwestycja niezbędna dla Rzeczypospolitej, dla mieszkańców – powiedział prezydent.

Dziękuję, że władze też się na nią zdecydowały i odważnie partycypują w kosztach, nie zrzucając tego tylko i wyłącznie na Skarb Państwa, na władze centralne – to ma także charakter symboliczny, choćby nawet ta partycypacja była niewielka. Ale świadczy o woli i przywiązaniu władz do tej idei, za co na ręce Pani Prezydent składam ogromne podziękowania – podkreślił Andrzej Duda.

Rząd nie wydał na tunel ani złotówki

Należy zaznaczyć, że polski rząd nie przeznaczył na budowę tunelu ani złotówki. Koszt budowy tunelu pod Świną to ponad 912 mln zł. Projekt został sfinansowany w 85 proc. z funduszy Unii Europejskiej (ponad 775 mln zł). Pozostałe 15 proc. miasto dopłaca z własnego budżetu. Budowa tunelu ma być zakończona w ostatnim kwartale przyszłego roku.

o2.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!