Duda: Jestem zwolennikiem repolonizacji mediów. Proszę kupować

Chciałbym, żebyśmy mieli dobre relacje ze wszystkimi, zwłaszcza z wielkimi graczami – mówi w rozmowie z dziennikiem „Polska Times” prezydent Andrzej Duda.

Duda zapewnia, że „niezależnie od tego, czy prezydentem USA jest przedstawiciel Republikanów, czy Demokratów nasze relacje były, są i pozostaną strategiczne”. – W sprawach bezpieczeństwa jesteśmy z USA w bieżącym kontakcie, mamy dzisiaj żołnierzy armii amerykańskiej na naszym terytorium, mamy dowództwo amerykańskiego korpusu w Poznaniu – wylicza prezydent. Duda przyznaje jednocześnie, że dobrze rozumiał się z poprzednim prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

– Wiedziałem, jakie są oczekiwania prezydenta Trumpa – podkreśla. Dodaje jednak, że rozmawiał na ostatnim szczycie NATO w Brukseli z prezydentem Joe Bidenem i „współpraca w najważniejszych dla nas obszarach jest kontynuowana”. – Pan prezydent Joe Biden jest w Polsce jak najbardziej mile widziany, a powiem więcej – jest oczekiwany – mówi prezydent. Media się kupuje, normalnie na wolnym rynku, według rynkowych zasad

Prezydent Andrzej Duda Dopytywany – w kontekście relacji z USA – o ewentualne weto wobec tzw. lex TVN

Duda mówi, że „to nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich”. – Oczywiście, one też mają znaczenie, bo to jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze. I teraz trzeba sobie zadać pytanie – czy aby na pewno te proponowane rozwiązania są zgodne z zasadą swobody działalności gospodarczej, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą ochrony własności, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą wolności słowa, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? I na te pytania ja sobie przede wszystkim odpowiadam jako prezydent RP – tłumaczy. Jednocześnie prezydent deklaruje, że „jest zwolennikiem repolonizacji mediów, ale następującej poprzez rynek”. – Media się kupuje, normalnie na wolnym rynku, według rynkowych zasad. Jeśli polskie podmioty będzie na to stać, a są takie, które na to stać, to ja zachęcam do tego. Proszę kupować – mówi. Dopytywany czy zawetuje „lex TVN” Duda stwierdza, że „wystarczająco dużo powiedział”.

rp.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!