Ciotka prezydenta Andrzeja Dudy zostanie radną. Zajmie miejsce skazanego polityka PiS

Ciotka prezydenta Andrzeja Dudy zostanie radną. Zajmie miejsce skazanego polityka PiS
W dzienniku urzędowym województwa opolskiego pojawiło się obwieszczenie o wygaśnięciu mandatu radnego Opola byłego polityka PiS, skazanego za jazdę bez prawa jazdy. Jego miejsce zajmie Krystyna Duda – żona Antoniego Dudy, byłego posła i stryja prezydenta Andrzeja Dudy.

Na początku 2019 roku policjanci w Nysie zatrzymali Arkadiusza Sz. – ówczesnego doradcę wojewody opolskiego i prominentnego polityka PiS w regionie, który był także radnym miasta Opole. W trakcie kontroli okazało się, że polityk prowadzi samochód pomimo tego, że zabrano mu prawo jazdy 12 lat wcześniej. W trakcie postępowania karnego Arkadiusz Sz. odszedł z urzędu wojewódzkiego i PiS. Nadal pełnił funkcję radnego.

Krystyna Duda radną

W sierpniu tego roku Sąd Okręgowy w Opolu podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, który uznał Arkadiusza Sz. winnym zarzucanych mu czynów – tj. kierowania pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień w latach 2015-2019, czyli w czasie, gdy taki czyn był już kwalifikowany jako przestępstwo. Za popełnione czyny Arkadiusz Sz. prawomocnym wyrokiem został skazany na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Po uprawomocnieniu wyroku Komisarz Wyborczy w Opolu ogłosił, że mandat radnego Arkadiusza Sz. wygasł. Kolejną pod względem liczby zdobytych głosów na liście PiS w okręgu, z którego startował Sz., jest Krystyna Duda – żona byłego posła PiS Antoniego Dudy, prywatnie stryja prezydenta Andrzeja Dudy. Po zaprzysiężeniu radna zasili trzyosobowy obecnie klub radnych tej partii. W mającym samodzielną większość klubie radnych urzędującego prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego są także dwie osoby związane z Solidarną Polską.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

polub nas!