Sondaż: większość Polaków nie chce Kaczyńskiego w rządzie

Ponad 57 proc. badanych opowiada się za tym, by Jarosław Kaczyński przestał pełnić funkcję wicepremiera. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 21 proc. respondentów – pokazują wyniki sondażu SW Research dla “Rzeczpospolitej”.

O tym, że prezes PiS planuje jesienią rekonstrukcję rządu i sam może zrezygnować ze stanowiska,  informowaliśmy pod koniec sierpnia  . Jak twierdzą nasi rozmówcy w centrali PiS – miał wielokrotnie mówić swoim współpracownikom, że jego misja jako wicepremiera ds. bezpieczeństwa dobiegła końca.

Prezes PiS miałby teraz poświęcić się budowaniu stabilnej większości, która poparłaby kluczowe projekty tworzący Polski Ład. A jeśli okaże się to w tym parlamencie niemożliwe — przygotować partię rządzącą na wcześniejsze wybory, które mogłyby się odbyć już wiosną. Kaczyński jest wicepremierem i przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych od 6 października 2020 r.

Uczestnikom sondażu zadano pytanie: “Czy Pani/Pana zdaniem prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera?”. Twierdząco odpowiedziało 57,3 proc. badanych, na “nie” było 21,7 proc. 7 proc. ankietowanych nie wiedziało, że Kaczyński jest wicepremierem. 15,3 proc. respondentów nie ma zdania w tym temacie.

– Częściej niż ogół respondentów zaprzestanie pełnienia tej funkcji przez prezesa PiS popierają osoby o dochodach w granicach 2001 – 3000 zł (62 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (67 proc.). Zmianie na stanowisku wicepremiera częściej sprzeciwiają się mężczyźni (co czwarty z nich), niż kobiety (co piąta) – mówi dla “Rzeczpospolitej” o wynikach badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

 Źródło: “Rzeczpospolita”, Onet 

FAKT.PL