Korea Północna zarzuca USA popełnienie „zbrodni przeciwko prawom człowieka” w Afganistanie

W niedzielę Korea Północna określiła prowadzoną przez USA wojnę w Afganistanie jako „zbrodnię przeciwko prawom człowieka”. Oskarżyła USA o popełnienie „okrucieństw masowego rażenia” względem niewinnych ludzi w tym kraju.

Północnokoreańskie MSZ  opublikowało   w niedzielę oświadczenie zatytułowane „USA będą postawione za wszelką cenę przed wymiarem sprawiedliwości za swe zbrodnie przeciwko prawom człowieka”. Napisano w nim, że „pośpieszna ucieczka amerykańskich wojsk położyła gwałtowny kres trwającej dwie dekady 'zabawie (USA) w antyterroryzm’”.

Resort spraw zagranicznych Korei Północnej przywołał doniesienia przedstawicieli rządów Iranu i Chin, a także informacje japońskich mediów, które sugerują, że operacje wojskowe USA w Afganistanie kosztowały wiele ofiar cywilnych. „Japońska gazeta Tokyo Shimbun napisała, że ​​największymi ofiarami wojny afgańskiej byli cywile tego kraju” – stwierdzono.

Zobacz także:  Korea Północna uruchomiła ponownie reaktor jądrowy  

„Powyższe fakty potwierdzają, że wszystkie miejsca deptane przez wojska amerykańskie zostały zredukowane do jałowej ziemi praw człowieka” – napisano w oświadczeniu. Dodano, że Stany Zjednoczone pod osłoną „sędziego praw człowieka” popełniły podobne zbrodnie także w innych częściach świata.

Zobacz także:  NYT: Kabul: Siły USA zabiły przez pomyłkę amerykańskiego współpracownika i jego rodzinę  

mfa.gov.kp / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!