50- i 60-latkowie dostają powołania do wojska. “Młode byki z piwkiem na mieście, a mnie starego w kamasze”

50- i 60-latkowie dostają powołania do wojska. "Młode byki z piwkiem na mieście, a mnie starego w kamasze"

“Mam dwójkę dzieci, kobieta pracuje w systemie dwuzmianowym, tak jak i ja. (…) Czy te barany nie biorą tego pod uwagę, że ktoś ma rodzinę i nie będzie miał jak odebrać dzieci ze szkoły bądź przedszkola?” – skarżą się rezerwiści, którzy dostali wezwania na ćwiczenia wojskowe.

“Nawet osoby w wieku 63 lat mogą dostać powołanie do wojska” – pisaliśmy przed tygodniem w next.gazeta.pl. Z czego to wynika?

Portal natemat.pl zapytał o to zespół prasowy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W odpowiedzi poinformowano, że “powołania żołnierzy na ćwiczenia wojskowe wynikają ze wznowionych, po okresie wstrzymania w związku z epidemią, szkoleń i ćwiczeń w jednostkach wojskowych organizowanych stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP”.

Rezerwiści krytykują wezwania do wojska

W komentarzach pod tekstem Portalu Samorządowego pt. “MON podał, ilu żołnierzy otrzyma powołania do czynnej służby wojskowej w roku 2020” pojawiło się wiele słów krytyki. Ich autorami są starsi wiekiem rezerwiści, którzy otrzymali wezwania od Wojskowej Komisji Uzupełnień. 

“Właśnie dzisiaj dostałem bilet do rezerwy. St. Kpr. prawie 52 lata. Młode byki w rurkach po*********ą z piwkiem po mieście, a mnie starego w kamasze. Idę na zwolnienie, zresztą mam nadciśnienie i parę innych dolegliwości. Niech sebiksów biorą, co nie wiedzą jak do pralki swoje śmierdzące gacie wrzucić, może czegoś by się nauczyli. Syf był i będzie syfem” – czytamy w jednym komentarzu.

“Dzisiaj dostałem wezwanie na ćwiczenia od 8.09 do 30.09. Mam dwójkę dzieci. Kobieta pracuje w systemie dwuzmianowym jak i ja. Zaczynać się będzie w tym okresie szkoła i przedszkole. Czy te barany nie biorą tego pod uwagę, że ktoś ma rodzinę i nie będzie miał jak odebrać dzieci ze szkoły bądź przedszkola?” – pyta inny rezerwista. 

“Mam 61 lat i zostałem powołany na dwa tygodnie w październiku 2021. Chyba ich po*****o. Twierdzą, że mam kategorie zdrowia A z komisji w 1979 roku 42 lata temu. Pójdę na zwolnienie lekarskie” – zapowiada inny.

Mężczyźni po sześćdziesiątce dostają wezwania do wojska

Zespół prasowy, powołując się na art. 58 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony, podkreślił, że “obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski – sześćdziesiąt trzy lata życia”.

Oznacza to, że podoficerowie i oficerowie rezerwy w wieku do 63 lat mogą “mieć nadany przydział mobilizacyjny do jednostek wojskowych i tym samym mogą być wzywani na ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy, zwłaszcza w przypadku posiadania przez nich szczególnych kwalifikacji i specjalności wojskowych”.

gazeta.pl

Więcej postów