Ukraina chciałaby stworzyć z Polską wielki hub gazowy

Według Serhija Makohona, szefa państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy (Operator HTS), Ukraina i Polską byłyby w stanie połączyć siły i dzięki dostępowi do Gazociągu Transbałkańskiego stworzyć wielki hub gazowy dla Europy południowo-wschodniej.

W poniedziałek dyrektor generalny Operatora HTS Ukrainy, Serhij Makohon powiedział podczas poświęconej gazownictwu konferencji Gazterm, że Ukraina i Polska mają wszelką możliwość, by stworzyć stworzyć wspólny hub gazowy w Europie Środkowej i Wschodniej.

„Nasze rynki gazowe są największymi w regionie – blisko 50 mld m sześc. na rok. Polska ma plan na rozwijanie terminali LNG, bałtyckiego gazoportu i konektorów z sąsiadami. Ukraina ma do dyspozycji największe w Europie magazyny gazu i rozwinięty, potężny system przesyłu gazu, połączony z siedmioma sąsiednimi krajami” – powiedział Makohon.

„Dzięki dostępowi do Gazociągu Transbałkańskiego, nasze kraje mogą stworzyć potężny korytarz gazowy północ-południe, który zabezpieczy bezpieczeństwo energetyczne całej południowo-wschodniej Europy” – zaznaczył.

Makohon wymienił przy tym warunki wstępne dla pogłębienia takiej współpracy: zwiększenie gwarantowanych zdolności przesyłowych, możliwość wykorzystania podziemnych, ukraińskich magazynów na gaz, koordynacja wysiłków na rzecz realizacji planu dekarbonizacji i przeciwstawianie się wyzwaniom zewnętrznym. Pod tym ostatnim pojęciem strona ukraińska rozumie przede wszystkim projekt Nord Stream 2. Operator HTS będzie nalegał na to, by wymogi trzeciego pakietu energetycznego UE miały zastosowanie względem tego gazociągu. Zaznacza, że ma w tym względzie pełne poparcie ze strony Polski.

Przeczytaj:  Makohon: jeśli przez Nord Stream 2 popłynie gaz, Ukraina straci 5-6 mld dolarów rocznie

  Jak poinformowało w niedzielę PGNiG  , firma wraz z ERU Management Services podpisała umowę zakupu przez polską spółkę pakietu kontrolnego udziałów w ukraińskiej spółce Karpatgazvydobuvannya, będącej wyłącznym właścicielem koncesji Byblivska (Bybliśka), zlokalizowanej na Zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

Spółka Karpatgazvydobuvannya posiada koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w zachodniej części obwodu lwowskiego, bezpośrednio przy granicy z Polską. Pod względem budowy geologicznej obszar ten jest zbliżony do struktur złoża Przemyśl – największego złoża gazu ziemnego w Polsce, które PGNiG eksploatuje od ponad 60 lat.

W efekcie zawarcia umowy PGNiG obejmie 85 proc. udziałów w Karpatgazvydobuvannya. Uzgodniony przez partnerów harmonogram prac na koncesji przewiduje, że do końca 2021 roku zostaną zrealizowane prace przygotowawcze poprzedzające wiercenie otworu poszukiwawczego. Wykonanie odwiertu zaplanowano w II półroczu 2022 r., po czym nastąpią testy złożowe. Jeżeli wypadną pomyślnie, odwiert zostanie podłączony do ukraińskiej sieci gazowej i rozpocznie się jego eksploatacja, co może nastąpić w 2023 roku. Udziałowcy Karpatgazvydobuvannya planują również zrealizować dodatkowe badania geofizyczne terenu koncesji, które pomogą w zaprojektowaniu kolejnych otworów.

kresy.pl

Więcej postów