W ciągu dekady Ukraina przeznaczy na rozwój broni rakietowej równowartość 30 miliardów złotych

Ukraina przeznaczy w ciągu dekady na rozwój programu broni rakietowej równowartość 30 miliardów złotych. Będzie to olbrzymi zastrzyk środków dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.

W ciągu dekady Ukraina przeznaczy na rozwój programu broni rakietowej równowartość 30 miliardów złotych. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksy Daniłow podkreśla, że na posiedzeniu Rady została podjęta odpowiednia decyzja. „Na posiedzeniu rady rozważano rozwój naszej broni rakietowej do 2031 r. Toczyły się bardzo gorące dyskusje. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że do 2031 roku musimy wydać na ten program ponad 200 miliardów hrywien (29, 38 mld zł). Nie możemy oczekiwać, czy nasi partnerzy dostarczą nam broń, czy też nie. Zadaniem jest wykonanie broni własnej produkcji” – powiedział Daniłow, cytowany w sobotę przez Rzeczpospolitą.

Do 2025 r Ukraina planuje utworzenie trzech nowych dywizji rakietowych „Neptun”. Będą wyposażone w pociski manewrujące. Kontradmirał Ołeksy Neiżpapa jest zdania, że broń rakietowa powinna być głównym środkiem odstraszającym na morzu.

„Jednym z przyjętych przez nas priorytetów jest uzyskanie tzw. zdolności uderzeniowych załóg okrętów poprzez zakup i budowę łodzi rakietowych i korwet. Drugim obszarem, nie mniej ważnym, jest wzmocnienie zdolności przeciwminowych poprzez zakup okrętów przeciwminowych i kompleksów przeciwminowych oraz systemów bezzałogowych. Trzecim priorytetem, jaki sobie stawiamy, jest oczywiście podniesienie naszych zdolności patrolowych, które teraz już w dużym stopniu posiadamy” – oświadczył kontradmirał.

Na uzbrojenie ukraińskiej marynarki wojennej  wszedł w ubiegłym roku próbny sprzęt wojskowy – nadbrzeżny system rakietowy Neptun  . „Ten system rakietowy jest zdolny do niszczenia celów nawodnych wroga na odległość ponad 200 km. Obecnie personel ukończył już szkolenie i w tym roku będzie miał pierwszą dywizję Neptun. Ponadto do 2025 roku planujemy mieć trzy takie dywizje, które będą zdolne do niszczenia celów na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym” – podkreślił ukraiński wojskowy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził w piątek Strategię Rozwoju Kompleksu Przemysłu Obronnego Ukrainy. Określa ona główne kierunki rozwoju polityki wojskowo-przemysłowej Ukrainy.

W marcu br. ukraińska marynarka wojenna otrzymała egzemplarze prototypowe  mobilnych systemów przeciwokrętowych rakiet manewrujących Neptun  . Zaznaczono, że systemy Neptun pozwolą na znaczące zwiększenie możliwości ukraińskich sił zbrojnych w regionie Morza Czarnego i Morza Azowskiego. W ramach ukraińskiej marynarki sformowano już odpowiednią jednostkę.

  Przypomnijmy, że w lutym br. ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało szczegółowy program budżetowy, w którym zawarto orientacyjny harmonogram i wielkość dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Łącznie, zostanie na to przeznaczone ponad 22,7 mld hrywien.

W skład jednego dywizjonu systemu „Neptun” wchodzi do 6 wyrzutni USPU-360 z 24 pociskami rakietowymi, mobilne stanowisko dowodzenia RKP-360 oraz odpowiednia ilość pojazdów transportowo-załadowczych (TZM-360) i transportowych (TM-360). Łącznie, każdy dywizjon Neptun ma być uzbrojony w 72 rakiety R-360 o zasięgu do 280 km.

Pocisk R-360 waży 870 kg, przy czym ciężar głowicy bojowej to 150 kg. Zasięg bojowy to 280 km, a prędkość koło 900 km na godzinę. Rakieta jest też w stanie utrzymać wysokość między 3 a 10 metra ponad powierzchnią. Głowica samonaprowadzająca o bardzo szerokim kącie obserwacji potrafi wykryć i uchwycić cel na dystansie do 50 km. System Neptun jest w stanie jednocześnie wystrzelić nawet 24 rakiet, czyli pełną salwę z 6 wyrzutni, z przerwami między kolejnymi pociskami w przedziale 3-5 sekund. Elementy systemu można rozlokować w odległości do 25 km od wybrzeża i przygotować do strzału w ciągu 15 minut.

kresy.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!