Zatrzymano ośmiu żołnierzy. Chodzi o skierowanie na misję do Kosowa

Zatrzymano ośmiu żołnierzy. Chodzi o skierowanie na misję do Kosowa

Funkcjonariusze CBA i żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali ośmiu żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie. Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani wręczali łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

Zatrzymania to efekt śledztwa przeprowadzonego przez funkcjonariuszy krakowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego i żołnierzy z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.

Jak informuje CBA, zatrzymani żołnierze pełnili służbę wojskową w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Jednostka ta jest częścią 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty karne w Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

„Podejrzani są o wręczanie za pośrednictwem ustalonej osoby korzyści majątkowych dowódcy jednostki wojskowej ppłk. Marcinowi M. w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Chodzi o kwoty w wysokości 5 tys. zł. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono dodatkowo zarzut złożenia fałszywych zeznań w toku prowadzonego postępowania” – informuje nas CBA.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym m.in. dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Jest to ciąg dalszy zatrzymań w tej sprawie, w której dotychczas zarzuty usłyszało już 21 podejrzanych. Trzech z nich jest tymczasowo aresztowanych, w tym dowódca 6. batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcin M.

Śledczy nadal analizują zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. CBA przypomina, iż zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej (art. 229 § 1 – 5 kk), jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

tvp.info

Więcej postów