Sondaż: Koalicja Obywatelska dogoniła Prawo i Sprawiedliwość

Koalicja Obywatelska dogoniła Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu Kantar przeprowadzonego dla Platformy Obywatelskiej, z którym zapoznał się Onet. Obydwa ugrupowania mogą liczyć na 26 proc. poparcia.

Badanie przeprowadzono dwa dni po tym, gdy  Sejm przyjął tzw. lex TVN, czyli projekt ustawy, który ma zmusić amerykański koncern   Discovery do sprzedaży większości udziałów w stacji.

Wynika z niego, że 26 proc. wyborców oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. Pracownia Kantar porównuje ten wynik do własnego badania dla TVN sprzed miesiąca, w którym PiS mogło liczyć na 29 proc. Partia rządząca straciła więc w ciągu miesiąca 3 punkty.

To zła wiadomość dla obozu władzy, zwłaszcza, że na Koalicję Obywatelską swój głos również oddałoby 26 proc. osób – oznacza to wzrost o 2 punkty.

Na Polskę 2050 Szymona Hołowni zagłosowałoby 17 proc. wyborców, a partia w porównaniu do badania z 13 lipca także notuje wzrost poparcia o 2 pkt proc. W wyborach parlamentarnych głos na Lewicę oddałoby 10 proc. wyborców – ugrupowanie zyskuje 3 pkt proc.

Konfederacja mogłaby liczyć na 7 proc. poparcia, a PSL 3 proc. W przypadku poparcia dla tych dwóch ugrupowań nie nastąpiła żadna zmiana w ciągu miesiąca.

Z kolei Kukiz’15, która w zeszłym miesiącu miała 1 proc. poparcia, teraz notuje wynik w okolicach zera. Przypomnijmy, trzech z czterech posłów tego ugrupowania zagłosowało razem z PiS ws. lex TVN.

7 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby głos w wyborach parlamentarnych.

Aż 75 proc. pytanych deklaruje, że weźmie udział w wyborach. „Raczej tak” na to pytanie odpowiedziało 12 proc.

 Badanie zostało wykonane 13 sierpnia metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie 800 dorosłych Polaków.

onet.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!