RMF24 nieoficjalnie: USA rozważają sankcje na Polskę – politycy PiS komentują

Portal RMF24.pl opublikował w piątek nieoficjalną informację mówiącą, że w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd.

Według nieoficjalnych informacji podanych w piątek przez portal RMF24.pl w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd.

Mogą to być np. niezaproszenie na Światowy Szczyt Demokracji organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena, planowana blokada  zakupu czołgów Abrams przez polską stronę  , a nawet nałożenie osobistych sankcji na najwyższych polscy urzędnicy państwowych: premiera, prezydenta czy prezesa partii rządzącej. Wcześniej Wirtualna Polska nieoficjalnie informowała o możliwości przemieszczenia części wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce do innego kraju  na wschodniej flance NATO, np. do Rumunii  .

Zmiana wywołała krytyczne reakcje przedstawicieli administracji amerykańskiej. Rząd USA ocenił, że interesy amerykańskich inwestorów w Polsce będą zagrożone.  Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził w czwartek „głębokie zakłopotanie”   z powodu zmiany, która może wpłynąć na TVN, „najczęściej oglądany niezależny kanał informacyjny i jedną z największych inwestycji amerykańskich w kraju”. Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o skorzystanie z weta.

Na pogłoski o sankcjach zareagowała poseł Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Lichocka: „Uprzejmie proszę o uruchomienie samodzielnego myślenia. Wrzutki na temat rzekomych sankcji USA, wycofania wojsk należy traktować jako elementy wojny hybrydowej mającej na celu podważanie trwałości NATO i jego skuteczności. Te wrzutki nie mają nic wspólnego z prawdą”.

Uprzejmie proszę o uruchomienie samodzielnego myślenia. Wrzutki nt rzekomych sankcji USA, wycofania wojsk itp należy traktować jako elementy wojny hybrydowej mającej na celu podważanie trwałości NATO i jego skuteczności. Te wrzutki nie mają nic wspólnego z prawdą, wiele z  #Ruskie   — Joanna Lichocka (@JoannaLichocka)  August 13, 2021  

Swój komentarz wyraził również były Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie. Trzeba przetrzymać ten napad histerii i gróźb”.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie.Trzeba przetrzymać ten napad histerii i gróźb  https://t.co/lA7w53id7w   — Witold Waszczykowski (@WaszczykowskiW)  August 13, 2021  

Na antenie Polsat News mówił: „To kolejny element szantażu i nacisku na władze polskie (…). To są spekulacje”

Kresy.pl/RMF24/Polsat News

FAKT.PL

Więcej postów