Międzynarodowe organizacje medialne apelują do polskich posłów. „Dramatyczny atak na pluralizm mediów”

Organizacje międzynarodowe zajmujące się wolnością słowa i mediów wystosowały we wtorek list otwarty do posłów i posłanek Sejmu RP z apelem o zaniechanie zmian w tzw. ustawie medialnej, zwanej także „lex TVN”. „Wzywamy Państwa do odrzucenia tej ustawy w jej obecnym kształcie” – piszą sygnatariusze dokumentu.

Pod listem podpisały się pięć organizacji: Article 19 ECA, Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), Wolna prasa bez ograniczeń (FPU), Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) oraz OBC Transeuropa (OBCT). W liście piszą, że „zwracają się do Państwa o odrzucenie projektu ustawy, która ograniczyłaby własność mediów w Polsce przez inwestorów z siedzibą w krajach spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)”.

Dalej piszą, że „dążenie do podporządkowania sobie ogólnopolskich kanałów TVN jest dramatycznym atakiem na pluralizm mediów. Jeśli zakończy się sukcesem, przyspieszy przejmowanie mediów podobne do tych na Węgrzech czy w Rosji, gdzie zdecydowana większość mediów głównego nurtu jest kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez państwo i gdzie szerzy się nepotyzm”.

Organizacje podkreślają, że przyjęcie zmian w ustawie może zagrażać demokracji w Polsce i osłabić dostęp do rzetelnej informacji. „Chodzi o prawo obywateli polskich do otrzymywania informacji z różnych i zróżnicowanych źródeł. Chodzi o podstawowe prawo mediów do analizowania i sprawdzania działań rządzących” – czytamy w liście.

Autorzy listu wzywają posłów o odrzucenie poprawek do ustawy. Podobny ruch w kierunku posłów wykonało też we wtorek ponad 750 polskich dziennikarzy z różnych redakcji, którzy  podpisali apel sprzeciwiający się proponowanym zmianom  . Dokument trafił do Sejmu.

Proponowane poprawki według wielu ekspertów i dziennikarzy uderzają w telewizję TVN, zarządzaną przez amerykański koncern Discovery. Gdyby zmiany weszły w życie, koncesję na nadawanie programów mogłyby mieć wyłącznie podmioty, których właściciele pochodzą z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Amerykanie, którzy zarządzają TVN, do niego nie należą.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!