USA: CDC przedłużyły zakaz eksmisji lokatorów

We wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały nowe moratorium na eksmisje lokatorów. Będzie obowiązywać do 3 października. Powodem jest wariant Delta koronawirusa. Zakaz eksmisji może pomóc milionom ludzi pozostać w domach w sytuacji pandemii.

Zakaz eksmisji, który został ogłoszony we wtorek, może pomóc milionom ludzi pozostać w domach w sytuacji, gdy rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa, a władze stanowe uwalniają powoli federalną pomoc w wynajmie. Moratorium ma wstrzymać eksmisje w hrabstwach, w których występują wysokie wskaźniki zakażeń. Objęto nim obszary, w których mieszka 90 proc. populacji USA –  informuje   agencja AP.

Administracja prezydenta Joe Biden pozwoliła na wygaśnięcie wcześniejszego moratorium. Nastąpiło to w weekend, po orzeczeniu Sądu Najwyższego. W orzeczeniu stwierdzono, że nie można go przedłużyć.

Zobacz także:  CNBC: Ponad 11 milionów Amerykanów zalega z czynszem, a wielu może zostać wyrzuconych na bruk  

AP wskazuje, że doprowadziło to do antagonizmu pomiędzy Białym Domem a częścią Demokratów, którzy oczekiwali, że administracja zrobi więcej, aby zapobiec utracie domów przez nawet 3,6 mln obywateli USA.

Biden oświadczył we wtorek, że naciskał na CDC, aby ponownie rozważyły swoje opcje. AP podaje, że prezydent nadal wydawał się niezdecydowany, czy nowe moratorium może wytrzymać pozwy dotyczące jego konstytucyjności. Biden deklarował, że szukał opinii ekspertów w kwestii tego, czy Sąd Najwyższy zatwierdzi nowe moratorium.

Zobacz także:    Katastrofalny wzrost bezrobocia w USA  

Sąd Najwyższy wyraził niedawno opinię, że decyzja CDC nie może zostać przedłużona bez zgody Kongresu.

Szacunki wskazują, że łącznie 15 mln lokatorów mieszkających w 6,5 mln domostw zalega z opłatami o łącznej wartości 20 mld USD.

apnews.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!