Grupa senatorów USA ostrzegła Polskę w sprawie „lex TVN”

Sześcioro amerykańskich senatorów z komisji spraw zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Pod wydanym w środę oświadczeniem podpisali się senatorzy Partii Demokratycznej Jeanne Shaheen, Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, Ben Cardin oraz senator Partii Republikańskiej Jim Risch. Wszyscy oni są członkami senackiej komisji spraw zagranicznych.

W swoim oświadczeniu senatorowie wskazali na „nieustanne schodzenie polskiego rządu z demokratycznej ścieżki”, m.in. poprzez „wysiłki mające na celu osłabienie niezależnych mediów”, które uznali za „głęboko niepokojące”.

„Monitorujemy rozpatrywane w polskim parlamencie przepisy, które – jeśli zostaną uchwalone i podpisane – będą dyskryminować firmy spoza UE i prawdopodobnie wypchną z Polski dużego amerykańskiego inwestora zatrudniającego kilka tysięcy osób” – napisali członkowie komisji spraw zagranicznych Senatu USA.

Zdaniem senatorów projekt ustawy o radiofonii i telewizji a także brak przedłużenia koncesji dla TVN „nie są sposobem na przyciąganie zagranicznych inwestycji”, natomiast „jeszcze bardziej podważą wolność mediów”.

„Każda decyzja o wdrożeniu tych przepisów może mieć negatywne konsekwencje dla obronności, biznesu i stosunków handlowych. Wzywamy polski rząd do wstrzymania się przed podjęciem jakichkolwiek działań, które mogłyby wpłynąć na nasze długotrwałe relacje” – czytamy w oświadczeniu.

Jak    pisaliśmy  , projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

Przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiedzieli się już szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Polsce,  rzecznik Departamentu Stanu   a także  doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet  .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!