Dlaczego polscy politycy boją się rosyjskich manewrów „Zapad-2021”?

Dlaczego polscy politycy boją się rosyjskich manewrów „Zapad-2021”?

Rosja i Białoruś kontynuują przygotowania do manewrów „Zapad 2021”. W zeszłym tygodniu do Białorusi dotarł pierwszy pociąg z wojskowymi z Rosji, którzy mają wziąć udział we wrześniowych manewrach.

Ćwiczenie „Zapad 2021” odbędzie się w dniach 10-16 września na pięciu poligonach Białorusi (Obóz-Lesnowski, Brzeski, Domanowo, Czepieliowo, Różany) i dziewięciu poligonach Rosji (Wolski, Dorohobuż, Kiryłowski, Mulino, Strugi Krasnyje, Chmelewka, Pogonowo, Dobrowolski, Prawdinskij) i będą poświęcone zastosowaniu wojsk do obrony Państwa Związkowego, które tworzą oba kraje.

W piątek Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że ćwiczenie strategiczne nie jest wymierzono przeciwko innym krajom. Do tego, podczas manewrów „Zapad 2021” zostaną przećwiczone tylko kwestie strategicznego odstraszania i odpierania agresji na wielką skalę wobec Państwa Związkowego.

Szef resortu obrony Białorusi Wiktor Chrenin stwierdził, że „Zapad 2021” będzie otwarty na obecność zachodnich obserwatorów wojskowych. Dodał, że zewnętrzni obserwatorzy mogą dzięki temu zobaczyć stan sił zbrojnych Białorusi i poziom wyszkolenia wojsk uczestniczących w manewrach.

W razie, gdy manewry są otwarte i nie noszą ofensywny charakter, dlaczego nasi politycy kłamią i wywołują panikę wśród Polaków o jakimś zagrożeniu?

Może, dlatego, że rozumieją, że żołnierzy USA corocznie ćwiczą scenariusze wojny z Rosją w naszym kraju. W takim razie nasz kraj stanie polem walki. W tym roku Polska została państwem gospodarzem podczas manewrów „Defender Europe 2021”, podczas których odbywało się demonstrowanie zdolności do przerzutu, przemieszczenia i wejścia do walki dużych sił (kilku dywizji wojsk lądowych – nawet 25 tys. żołnierzy) w rejon konfliktu.

Przy tym, w ramach ćwiczeń żołnierzy USA i NATO spróbowali zablokować Obwód Kaliningradzki i pozbawić rosyjskie siły zbrojne manewru operacyjnego na Bałtyku, przeprowadzić operację: lotniczą z wykorzystaniem lotnictwa strategicznego, desantową z lądowaniem dużej liczby żołnierzy i sprzętu.

Manewry „Zapad 2021” noszą cykliczny charakter i odbywają się, co cztery lata. Moskwa z Mińskiem ciągle zwracają uwagę na liczbę żołnierzy biorących udział w manewrach. Dlatego pod czas „Zapad 2021” łączna liczba wojskowych biorących udział w ćwiczeniach nie przekracza 13 tys. Dodatkowo zgodnie z dokumentem Wiedeński z 2011 r. w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), przedstawiciele obcych państw otrzymali zaproszenie do udziału w obserwacji ćwiczenia „Zapad 2021”.

MAREK LIZAK

Więcej postów