Sondaż: Donald Tusk nowym liderem. Zdetronizował Hołownię i Trzaskowskiego

Powrót Donalda Tuska przyniósł natychmiastowe zmiany w układzie sił na scenie polskiej polityki. Jak wynika z najnowszego sondażu SW Research przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”, to właśnie były premier stał się nowym liderem po stronie opozycji. Tusk daleko w tyle zostawił walczących do tej pory o ten status Szymona Hołownię i Rafała Trzaskowskiego.

Nie tak dawno prezentowaliśmy  najnowszy sondaż partyjny przygotowany przez IBRiS   dla Onetu, z którego wynikało, że w ciągu miesiąca wzrost poparcia aż o 10 pkt proc. zaliczyła Koalicja Obywatelska. Ogromny skok ugrupowania, którego ponownym liderem został Donald Tusk, był najbardziej kosztowny dla Polski 2050 Szymona Hołowni.

Sondażownia SW Research postanowiła spytać Polaków o to, kto według nich jest obecnie liderem opozycji. Do tej pory jako liderzy opozycji wskazywani byli kandydaci na urząd prezydenta w 2020 r. – Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia. Na najniższym szczeblu podium znajdował się Borys Budka. Na kolejnych miejscach znaleźli się liderzy partii opozycyjnych. Byli to kolejno: Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty.

 Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo: 

Tym razem – jak zaznaczają SW Research i „Rzeczpospolita” – sytuacja znacznie się zmieniła za sprawą powrotu  Donalda Tuska  po blisko siedmiu latach od odejścia z funkcji szefa Platformy Obywatelskiej.

 Były premier  został zwycięzcą sondażu ze znaczną przewagą nad resztą kandydatów. Jako lidera opozycji wskazało go aż  31,1 proc.  ankietowanych. Wciąż na podium znaleźli się  Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowsk i, ale zarówno szef Polski 2050, jak i prezydent Warszawy stracili do nowego lidera PO niemal 20 pkt proc. Obaj zostali wskazani przez badanych w  10,4 proc . przypadków.

Na kolejnych miejscach znów znaleźli się  Krzysztof Bosak, Włodzimierz Czarzasty i Władysław Kosiniak-Kamysz.  Wśród nich wzrost w sondażu zaliczył lider Konfederacji.

Zdania w kwestii przywództwa na opozycji nie miało 33,9 proc. ankietowanych.

Warto zaznaczyć jednak, że powrót Donalda Tuska nie wywołuje takich samych emocji wśród wszystkich ankietowanych. Widać to po różnicy wieku. Najmłodsi wyborcy (do 24 roku życia) uważają, że to Rafał Trzaskowski jest wciąż liderem opozycji. Sądzi tak 22 proc. badanych w tej grupie wiekowej. Donald Tusk został wskazany tutaj w 17 proc.

 Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-28.07.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. 

 Źródło: „Rzeczpospolita” 

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Więcej postów