Dyplomata USA ostrzegł Polskę przed konsekwencjami nieprzedłużenia koncesji dla TVN24

Doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet postawił pod znakiem zapytania przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce, jeśli stacji TVN24 nie zostanie przedłużona koncesja – donosi Reuters.

Jak podaje agencja Reutera, przebywający z wizytą w Polsce doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet powiedział, że przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce mogą być zagrożone, jeśli koncesja dla TVN24 nie zostanie przedłużona. Słowa padły w wywiadzie wyemitowanym w czwartek przez TVN24.

Chollet powiedział, że poruszał tę kwestię podczas spotkań z polskimi urzędnikami, dodając, że wolność mediów jest „kluczowa”.

W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie koncesji na nadawanie dla TVN24 – jedno dotyczyło przyznania koncesji a drugie odmowy jej przyznania. Jak podano, żadne nie przyniosło wiążącego rozstrzygnięcia. Koncesja dla stacji wygasa 26 września. Grupa TVN złożyła wniosek o jej przedłużenie już w lutym 2020 roku.

Jak    pisaliśmy  , projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

  Przypomnijmy  , że w ostatnim czasie ambasada USA lobbowała w sprawie TVN24. Zabiegała o spotkanie z KRRiT, jednak ta stawiała twarde warunki. Spotkanie chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim miało odbyć się 16 czerwca br. – informowała „Rzeczpospolita”. Spotkanie jednak się nie odbyło. Medium dotarło do korespondencji między KRRiT i ambasadą. Wynika z niej, że ambasada USA chciała podjąć rozmowy w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!