Sondaż: Restauracje i galerie handlowe dostępne tylko dla zaszczepionych? Polacy oceniają propozycję

Polacy nie chcą, aby rząd podążył drogąinnych krajów Europy i wprowadzał przywileje korzystania z kina, restauracji, czy galerii handlowych tylko dla osób zaszczepionych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada się ponad 45 proc. ankietowanych. Jest to szczególnie niepopularny pomysł wśród młodych – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem i wariantem Delta zmusza kolejne kraje w Europie do wprowadzania nowych regulacji. Grecja, Portugalia i Francja już zapowiedziały wejście do ośrodków kultury i restauracji tylko z odpowiednim zaświadczeniem. Podobnych rozwiązań nie wyklucza Polska.

  Ta decyzja sprzed tygodnia doprowadziła do znacznego wzrostu szczepień we Francji. Osoby, które masowo ruszyły do punktów szczepień, chcą uniknąć wszelkich ograniczeń związanych z brakiem przyjęcia dawek jednej z dostępnych szczepionek. Jednak nie wszyscy odebrali tę decyzję z optymizmem. Doszło do licznych protestów. Jak do tej propozycji odnoszą się Polacy? Ilu popiera takie rozwiązanie?

Sondażownia SW Research przeprowadziła badanie dla „Rzeczpospolitej”, w którym zapytała: „Czy Pani/Pana zdaniem wstęp do kin, teatrów, restauracji i galerii handlowych w Polsce – wzorem Francji – powinny mieć tylko osoby zaszczepione na COVID-19?”.

 Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo: 

Większość osób nie chce wprowadzenia takich rozwiązań. Takiej odpowiedzi udzieliło 45,8 proc ankietowanych. Wprowadzenie ograniczeń popiera 35,6 proc. respondentów, z kolei 18,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wprowadzenie ograniczeń jest szczególnie niepopularne wśród ludzi młodych (w wieku 25-34 lata), mniej zamożnych (o dochodach poniżej 1000 zł) i z mniejszych miejscowości (zakazowi sprzeciwia się częściej niż co druga osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców).

Podjęcie takich ograniczeń jest z kolei najbardziej popularne wśród osób powyżej 50. roku życia, z wyższym wykształceniem i mieszkających w największych miastach (powyżej 500 tys. osób).

 Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13.07-14.07.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. 

Turyści z Polski przy wjeździe do większości krajów UE muszą okazywać jeden z certyfikatów sanitarnych: zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, przejściu infekcji lub aktualnym, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Najłatwiej przedstawić je w formie Unijnego Certyfikatu Covid, który jest honorowany we wszystkich krajach UE. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (możną je przedstawić w aplikacji lub w zachowanym np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci, ale limit wieku różni się w zależności od kraju. Do Grecji, Portugalii, Chorwacji i Bułgarii bez zaświadczeń wjadą dzieci poniżej 12. roku życia, do Francji – poniżej 11 lat, do Włoch – poniżej 6 lat.

Bez przedstawiania żadnych dokumentów osoby z Polski mogą wjechać do Hiszpanii, Rumunii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej czy na Cypr. Od początku lipca Unijnym Certyfikatem trzeba się wylegitymować, podróżując z Polski do Chorwacji, od czwartku takie same zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy ze Słowenią.

Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie   https://reopen.europa.eu/pl   , a także na stronach polskiego rządu:   www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych    i   https://www.gov.pl/web/certyfikat   .

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!