Ujawniony nowy myśliwiec Rosji

Ujawniony nowy myśliwiec Rosji

Kilka dni temu Rostec opublikował na Twitterze dziwne wpisy sugerujące prezentację nowego myśliwca. Przy okazji Rosjanie zakpili sobie z amerykańskich raportów o UFO. Tymczasem od 15 lipca po Twitterze krążą także zdjęcia nowego myśliwca przyłapanego jeszcze w kamuflażu.

Pokryty czarną płachtą odrzutowiec został zauważony tuż pod jednym z hangarów podmoskiewskiego portu lotniczego Żukowskij. Już wcześniej pojawiły się doniesienia, że maszyna zostanie zaprezentowana na targach MAKS 2021, które rozpoczną się 20 lipca i będą trwać przez 5 dni (wtorek – niedziela).

Prezentacja jednosilnikowego odrzutowca była zupełnie niespodziewana. Zapowiedziano ją serią nietypowych tweetów informacyjnych w języku angielskim. To dość nietypowe działanie dla Rosjan. Na zdjęciach przedstawiających nowy myśliwiec (lub samą makietę) widzimy także kolejne hasła reklamowe po angielsku. Niektórzy eksperci domniemają, że samolot został opracowany z myślą o eksporcie, a niekoniecznie jest to wariant dla rosyjskiego lotnictwa.


Nowy myśliwiec Rosji – to może być maszyna na eksport

Kilka dni temu rosyjska agencja prasowa TASS sporządziła niezbyt obszerny raport o nowym myśliwcu. Tak jak opisywaliśmy, według ostatnich doniesień maszyna ma stanowić konkurencję dla F-35. Sugeruje to także kampania reklamowa w języku angielskim.

Co więcej, na targi MAKS 2021 zaproszono ponad 120 delegacji z 65 krajów świata. Niewykluczone, że cała impreza będzie nastawiona na promocję nowego samolotu.

Zapowiedzi w języku angielskim i regiony, które piloci zaprezentowali w filmie opublikowanym przez Rostec, sugerują, że nowy lekki myśliwiec będzie konkurował z amerykańskimi samolotami F-35 na rynkach zagranicznych – oświadczył Oleg Pantelejew, dyrektor wykonawczy z Rosyjskiej Agencji Informacyjnej Lotnictwa Lotniczego, w rozmowie z TASS.

Koncern United Aircraft Corporation, część rosyjskiej korporacji państwowej Rostec, poinformował, iż pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS 2021 zaprezentuje koncepcję nowego myśliwca. Na stronie projektu o nazwie „Checkmate” uruchomiono odliczanie do jego ujawnienia oraz zwiastun.

„Rosja jest jednym z niewielu krajów na świecie, które posiadają zdolności produkcyjne w pełnym cyklu do produkcji zaawansowanych systemów lotniczych, a także który jest uznanym wyznacznikiem trendów w tworzeniu samolotów bojowych” – skomentował rzecznik Rostec. „Nowy produkt opracowany przez specjalistów UAC powinien wzbudzić prawdziwe zainteresowanie nie tylko w naszym kraju, ale także w innych regionach świata, w tym u naszych konkurentów za granicą”.

Opisywany samolot może być lekkim myśliwcem, który będzie miał możliwość wykonywania lotów naddźwiękowych i będzie posiadał niską sygnaturę radarową”, dodał. Według zwiastuna, nowa konstrukcja będzie oferowana głównie na eksport. W dniach 20-25 lipca 2021 r. na lotnisku Żukowski pod Moskwą odbędzie się edycja Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS 2021.