Zastanawiające wydatki MSZ podczas pandemii. 90 tys. na puzzle, 217 tys. dla… uczelni Rydzyka

Zastanawiające wydatki MSZ podczas pandemii. 90 tys. na puzzle, 217 tys. dla... uczelni Rydzyka

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeznaczyło w okresie od lutego do kwietnia 90 tysięcy złotych na puzzle i 217 tysięcy złotych na dotację dla uczelni ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu – wynika z rejestru umów zawartych przez resort. Co najistotniejsze, wydano je w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce.

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby podało mu rejestr umów zawartych w okresie pandemii koronawirusa. Niektóre z pozycji, o których poinformował resort, są dość nietypowe.

Przykładem jest wydatek 89,2 tys. zł na puzzle przedstawiające obraz Jana Matejki “Konstytucja 3 maja“. Pieniądze w lutym trafiły do warszawskiej firmy designerskiej “Beza Projekt”.
MSZ tłumaczy, że puzzle były “jednym z elementów obchodów przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja” jako upominek dla gości polskich placówek dyplomatycznych.
– Kwota 89 200 złotych była wynagrodzeniem umownym za wykonanie zleconego opracowania projektu graficznego, wydruku puzzli, wkładki informacyjnej. Także za wydruk opakowania, książeczki i puzzli, przedstawiających obraz Jana Matejki “Konstytucja 3 maja 1791 roku” w liczbie 4000 sztuk. Oferta firmy “Beza Projekt” była najkorzystniejsza cenowo i jakościowo, spełniała wymogi estetyczne oraz dawała możliwość realizacji dzieła w oczekiwanym przez MSZ terminie – tłumaczy WP biuro prasowe MSZ.

Kolejne pieniądze dla Rydzyka

Ale to nie koniec. W rejestrze z datą 2 kwietnia 2021 widnieje także 217 tys. zł, które MSZ przyznało Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Uczelnia otrzymała środki na realizację zadania “Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu”. Placówka była jedynym oferentem.

– Na uwagę zasługuje zaangażowanie i aktywność ośrodka w Toruniu, który w 2020 roku zrealizował 81 projektów informacyjnych i edukacyjnych w postaci np. debat, webinariów, konferencji, warsztatów, konkursów – wyjaśniło portalowi MSZ.
Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy uczelnia ojca Rydzyka dostaje pieniądze na programy związane z dyplomacją. Jak podawało OKO.press, między 2016 a 2021 rokiem dostała ona około 1,5 mln zł na tego typu przedsięwzięcia.

Więcej postów