Siły zbrojne Chin: Przepędziliśmy okręt USA z wód w pobliżu Wysp Paracelskich

Port bow view of the USS BENFOLD (DDG 65) underway in the South Pacific Ocean.

Siły zbrojne ChRL oświadczyły w poniedziałek, że amerykański niszczyciel USS Benfold znalazł się na wodach wokół Wysp Paracelskich bez zgody rządu Chin. W poniedziałek minęła piąta rocznica orzeczenia międzynarodowego sądu o tym, że Chiny nie mają praw do tych wód.

O dpędziliśmy okręt marynarki wojennej USA, który wpłynął nielegalnie na chińskie wody w pobliżu Wysp Paracelskich  – oświadczyły chińskie siły zbrojne. „Wzywamy Stany Zjednoczone do natychmiastowego zaprzestania takich prowokacyjnych działań” – dodano w oświadczeniu  cytowanym przez agencję „Reuters”  .

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał 12 lipca 2016 roku, że roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako własnej strefy ekonomicznej są bezzasadne – przypomina agencja „Reuters”.

Wyspy Paracelskie położone są na bogatym w surowce Morzu Południowochińskim. Stanowią tereny sporne, do których prawa roszczą sobie Chiny, Wietnam, Tajwan, Filipiny, Malezja i Brunei. Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego.

„Nigdzie porządek morski oparty na zasadach prawa nie jest bardziej zagrożony niż na Morzu Południowochińskim” – 0świadczył w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zaznaczył, że Chiny stosują nadal wobec państw tego regionu politykę przymuszania oraz zastraszania, co zagraża wolności żeglugi.

Zobacz także:  Chiny wysłały największą w historii grupę samolotów do strefy Tajwanu  

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone szkodzą pokojowi i stabilności w regionie.

Przypomnijmy, że od 1992 roku  Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc.   W 2020 r. Chińczycy wydali na te cele około 245 mld dolarów. Wyprzedzili znacznie Rosję, która przeznaczyła na ten cel około 67 mld dolarów, lecz nadal znajdują się daleko w tyle za USA (około 767 mld dolarów w 2020 roku).

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!