Nagłe odwołanie prezesa bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych. Załoga protestuje

Nagłe odwołanie prezesa bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych. Załoga protestuje

12 lipca doszło do niespodziewanego odwołania prezesa Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Decyzja wywołała niezadowolenie i protesty załogi, która broni wieloletniego pracownika bydgoskich zakładów.

Rada nadzorcza Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy odwołała w poniedziałek, 12 lipca Leszka Walczaka z funkcji prezesa spółki. Dzień później na stronach zakładów pojawiło się ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego zwolnione stanowisko prezesa.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 13 sierpnia 2021 r.

Decyzja rady nadzorczej spotkała się z niezadowolenie załogi. Jak informują lokalne media, pracownicy stanęli po stronie odwołanego prezesa. W proteście przerwali 12 lipca pracę i zebrali się, broniąc Leszka Walczaka.

Leszek Walczak w WZL Nr 2 pracował od 2001 roku, był dyrektorem do spraw ekonomicznych. Prezesem spółki został w styczniu 2015 r.

O przyczyny nagłego odwołania prezesa WZL Nr 2 w Bydgoszczy zapytaliśmy Polską Grupę Zbrojeniową. Jak poinformowało WNP.PL biuro prasowe Grupy, kwestie powoływania i odwoływania prezesa zarządu oraz pozostałych członków zarządu spółek zależnych od PGZ należą do kompetencji rad nadzorczych tych spółek.- W związku z powyższym właściwe do udzielenia odpowiedzi na te pytania są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 – poinformowała nas Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji PGZ. 

Na odpowiedź WZL czekamy. 

Należące do PGZ bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze są jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce.

Kadrowe tsunami w państwowych firmach

W ostatnich miesiącach nie brakuje przypadków nagłych zmian kadrowych we władzach spółek Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że w piątek 9 lipca rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała ze stanowisk prezes firmy Barbarę Piontek oraz dwóch członków zarządu: Tomasza Dudę i Włodzimierza Hereźniaka. Inny wiceprezes, Jarosław Jędrysek, zrezygnował ze stanowiska.

2 lipca 2021 r. z pełnienia dotychczasowej funkcji zrezygnował nagle prezes Tauronu Paweł Strączyński.

A to tylko kadrowe zmiany z ostatniego tygodnia. Do sporych zmian miesiąc temu doszło w chemicznych zakładach, wchodzących w skład Grupy Azoty. W kwietniu rada nadzorcza Grupy Azoty ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu odwołała ze stanowiska prezesa Sławomira Lipkowskiego, a na początku maja stanowiska prezesa Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” stracił Wojciech Wardacki.

Sporą sensacją była złożona 11 maja 2021 r. rezygnacja z funkcji prezesa banku PKO BP i z zasiadania w zarządzie banku Zbigniewa Jagiełły, który był szefem największego banku w Polsce od 2009 r.

W ciągu minionego roku siedmiokrotnie zmieniał się także prezes Polskiego Grupy Zbrojeniowej. Dotychczasowy prezes Andrzej Kensbok przeszedł do KGHM, a jego miejsce w zbrojeniowej firmie zajął Sebastian Chwałek.

Więcej postów