Wizerunek Polski na świecie coraz gorszy. Spadliśmy w międzynarodowym rankingu

Wizerunek Polski na świecie coraz gorszy. Spadliśmy w międzynarodowym rankingu

W raporcie Country Index, najsilniejszych marek-krajów za 2020 r., nasz kraj spadł o 11 pozycji, na 55. miejsce. Bardziej niż Polska w Europie spadły tylko Węgry i Rumunia.

W raporcie Country Index najsilniejszych marek-krajów firmy Future Brand za 2020 r. nasz kraj spadł o 11 oczek, na 55. pozycję Jak zauważa „Rzeczpospolita”, w Europie mocniej straciły tylko Węgry i Rumunia.

Polska spada w rankingach

Zestawienie powstaje na podstawie ponad 20 kryteriów, zarówno makroekonomicznych (według danych Banku Światowego), jak i badania opinii. Ankietowani odpowiadają, czy widzieliby dany kraj jako miejsce do zamieszkania czy wakacji, oceniana jest też jakość życia, edukacji i korzystanie z dóbr kultury.

„Polska jest drugim po Węgrzech najbardziej rozczarowującym krajem w UE” – pisze „Rzeczpospolita”. Dziennik w swoim artykule powołuje się także na inne badanie – EU Coalition Explorer. 

– Narracja i polityka „wstawania z kolan” w rozumieniu ślepego obstawania przy swoim interesie, bez patrzenia na interes zbiorowości, której jesteśmy częścią, jest skazana na porażkę. Jest nieprzystosowana do wyzwań współczesnego świata i najzwyczajniej szkodzi naszemu wizerunkowi – mówiła w rozmowie z „Rz” Agnieszka Kwaśniewska, Chief Strategy Officer w agencji reklamowej Saatchi&Saatchi.

Marka „Polska” straciła na wartości

W raporcie Brand Finance oceniającym wartość marek narodowych Polska znalazła się natomiast na 22. pozycji. Zajmuje zatem to samo miejsce co w 2019 r., ale jak zdecydowana większość marek narodowych straciła na wartości.

– Nasza wycena obniżyła się w ub.r. o 9,3 proc. do 619 mld dol. w 2020 r. – powiedział w rozmowie z „Rz” Konrad Jagodziński, dyrektor komunikacji w londyńskim biurze firmy Brand Finance, autora zestawienia. Dodatkowo w raporcie o tzw. soft power państw za 2021 r. Polska jest na 38. pozycji, to spadek o trzy lokaty w porównaniu z 2020 r. – Patrząc na wyniki w poszczególnych dziedzinach, które obejmuje analiza, Polsce udało się utrzymać pozycję w Familiarity i Influence, ale spadła we wszystkich pozostałych szczegółowych rankingach. Dodatkowo działania Polski w walce z pandemią COVID-19 zostały ocenione przez respondentów stosunkowo nisko, co dało jedynie 54. lokatę w tej klasyfikacji – dodał Jagodziński.

gazeta.pl

Więcej postów