Polacy spodziewają się kolejnej fali koronawirusa. Sondaż

Prawie trzy czwarte Polaków spodziewa się czwartej fali pandemii koronawirusa, która rozpocznie się jesienią. Tak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Zaledwie 9 proc. respondentów uważa, że nie będzie kolejnej fali zarażeń, a 6,7 proc. obawia się, że może się ona rozpocząć już latem.

Gazeta zwraca uwagę, że widmo kolejnej fali związane jest z doniesieniami o rosnących zakażeniach na Wyspach Brytyjskich spowodowanych wariantem indyjskim Delta.

Z sondażu IBRiS wynika, że 55 proc. ankietowanych obawia się właśnie tego wariantu, a bardzo obawia się go 16,7 proc. Indyjskiego  koronawirusa   raczej nie obawia się natomiast około co czwarty ankietowany. A zdecydowanie nie obawia się go 17,2 proc.

74,1 proc. badanych spodziewa się kolejnej  fali zakażeń jesienią, a 6,7 proc. latem. Z kolei 9 proc. ankietowanych jest zdania, że do niej w ogóle nie dojdzie.

Według sondażu 20,3 proc. ankietowanych uważa, że rząd dobrze przygotowuje państwo do kolejnej fali. Są to przeważnie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy. 28,1 proc. ankietowanych uważa, że źle – to głównie wyborcy opozycji. A 31 proc. twierdzi, że nie przygotowuje ani dobrze, ani źle.

– W naszej strefie klimatycznej normą jest, że infekcje powodowane przez koronawirusy pojawiają się sezonowo. Dlatego możemy się spodziewać kolejnej fali jesiennej, bo wciąż mamy dużo osób nieuodpornionych. Na pewno będzie ona znacznie niższa od jesiennej 2020 i wiosennej 2021. Zachorowania dotkną niemal wyłącznie osoby niezaszczepione – powiedział dla  „Rzeczpospolitej”   prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Zaznacza, że Delta nie rozprzestrzenia się tak szybko jak wariant brytyjski Alfa na początku roku, pomimo że jest bardziej zakaźna. – Zawdzięczamy to jednak w dużej mierze znaczącemu już uodpornieniu zarówno naturalnemu, jak i będącemu następstwem szczepień – podkreślił Flisiak.

Badanie przeprowadzono metodą CATI 5-6 lipca 2021 r. Brało w nim udział tysiąc sto respondentów.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

FAKT.PL

Więcej postów