Ambasada RP w Kijowie poinformowała 11 czerwca br. o rozstrzygnięciu przetargu na obsługę procesu wydawania polskich wiz i obsługę tzw. małego ruchu granicznego. Zwycięzcą przetargu jest konsorcjum, którego liderem jest TLScontact. Jej partnerem jest Personnel Service SA, w której radzie nadzorczej zasiada były senator Platformy Obywatelskiej, Tomasz Wojciech Misiak. Personnel Service SA zajmuje się rekrutacją pracowników dla polskich firm, m.in. pracowników z Ukrainy.
Personnel Service SA zajmuje się rekrutacją pracowników dla polskich firm, m.in. pracowników z Ukrainy. „Szukasz pracodawcy w Polsce? Jeśli zależy Ci na uczciwych warunkach i atrakcyjnym wynagrodzeniu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć pracę, której szukasz” – napisano w języku rosyjskim na stronie firmy. Kwestia opisywanego przetargu była tematem wcześniejszych doniesień medialnych, o których pisaliśmy na naszym portalu .
W obecnej sytuacji dojdzie do konfliktu interesów, ponieważ firma, która zajmuje się pozyskiwaniem Ukraińców do pracy w państwach Unii Europejskiej, będzie również zajmować się wydawaniem im wiz. Wnioski wizowe będą ponadto dotyczyły wniosków konkurentów na rynku pozyskiwania pracowników.
Zwycięzcą przetargu jest konsorcjum, którego liderem jest TLScontact. Jej partnerem jest Personnel Service SA, w której radzie nadzorczej zasiada były senator Platformy Obywatelskiej, Tomasz Wojciech Misiak – zwraca uwagę „Niezależna”.
Ukraińcy także są zaniepokojeni. Pod ambasadą RP w Kijowie odbyła się 25 czerwca br. pikieta przeciwko monopolizacji polskiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy – informuje portal 24tv.ua. Ukraińcy wyrazili zaniepokojenie umożliwieniem firmom rekrutacyjnym wydawania wiz pracowniczych.
TLSconcact zaoferowała bezpłatną usługę tzw. małego ruchu granicznego. Pozwoliło to na wygranie przetargu. Zdaniem trzech innych oferentów, wspomniana praktyka jest niezgodna z prawem.
Niezgodność z prawem miałaby polegać na zobowiązania, które wykonawca przyjął na siebie. Wykonawca wskazał kwotę 0 euro za wniosek MRG (mały ruch graniczny). Zapewniło mu to wygraną, ponieważ konkurenci nie mieli szans wygrać przy takie stawce. Ich zdaniem nosiło to znamiona nieuczciwej konkurencji.
„Gazeta Wyborcza” opublikowała przed rozstrzygnięciem przetargu serię artykułów, które miały krytyczny względem dotychczasowego wykonawcy – VFS Global – charakter. Ujawniono m.in. list Ambasady RP w Kijowie do ówczesnego wykonawcy. Padło w nim sformułowanie, że ambasada „oczekuje kontynuacji udanych relacji biznesowych”.
Przypomnijmy , że w ubiegłym roku polskie placówki konsularne na Ukrainie wydały obywatelom Ukrainy ponad pół miliona wiz. Z powodu pandemii było to niemal 400 tys. wiz mniej niż w 2019 roku.
Jak informowaliśmy w styczniu , na koniec ubiegłego roku w Polsce do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego było zgłoszonych 725 tysięcy cudzoziemców, czego 532,5 tysiąca (73%) było obywatelami Ukrainy. Taka liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS oznacza wzrost o 55 tysięcy w stosunku do lutego ub. roku, czyli stanu sprzed pandemii w Polsce.
Według Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2019 roku w Polsce przebywało ponad 1,3 mln Ukraińców. Na początku marcowego lockdownu Polskę opuściło ponad 150 tys. ukraińskich migrantów zarobkowych. Latem Ukraińcy zaczęli masowo wracać do pracy w Polsce.
W lutym br. weszły w życie przepisy pozwalające na ekspresowe wydawanie wiz cudzoziemcom . Chodzi o nowelizację ustawy o cudzoziemcach, która pozwoli MSZ na ekspresowe wydawanie krajowych wiz pracowniczych i turystycznych. To spełnienie oczekiwań pracodawców chcących przyspieszenia procedur ściągania do Polski gastarbeiterów.
24tv.ua / niezalezna.pl / Kresy.pl