Girzyński zdradza tajemnice partii Kaczyńskiego. “W PiS nie ma dyskusji, decyzje zapadają na górze”

– Sposób zarządzania partią jest taki – nie ma dyskusji, decyzje personalne, programowe, często strategiczne zapadają na górze. Człowiek nie ma no to wpływu. Ma głosować, nawet gdy niekoniecznie ze wszystkim się zgadza – mówi poseł Zbigniew Girzyński. Polityk opuścił niedawno szeregi PiS i założył własne koło poselskie.

Zbigniew Girzyński, były poseł PiS, udzielił wywiadu “Gazecie Wyborczej”. W rozmowie z dziennikarką powiedział, że partia Kaczyńskiego ma większość parlamentarną i w tym momencie nie utraci jeszcze władzy.

Zamordyzm w PiS?

Ale dodał też swoje prognozy na przyszłość. Do tego pożegnania z władzą będzie nieco bliżej. – Wstrząśniemy elektoratem Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy ci, którzy tak jak my są rozczarowani, zaczną odchodzić z partii. W momencie wyborów pewnie PiS z władzą się pożegna – uważa poseł, który 25 czerwca wystąpił z PiS i powołał koło poselskie Wybór Polska, którego został sekretarzem.

Zdaniem Girzyńskiego, “kierownictwo PiS odchodzi od umiarkowano-liberalnego programu gospodarczego na rzecz rozwiązań socjalistycznych rodem z Gierka”, co wzbudza rozczarowanie wśród parlamentarzystów tej partii. Na pytanie, czy w klubie PiS jest zamordyzm, polityk odpowiada: – To jest prawda. Tam dyskusji nie ma od dawna.

Girzyński: Kaczyński to zręczny polityk

Poseł dodaje, że SMS to jedyny sposób komunikowania się w PiS. – Sposób zarządzania partią jest taki – nie ma dyskusji, decyzje personalne, programowe, często strategiczne zapadają na górze. Człowiek nie ma no to wpływu. Ma głosować, nawet gdy niekoniecznie ze wszystkim się zgadza – mówi “Gazecie Wyborczej”.

Girzyński zapowiada, że jego koło będzie głosowało przeciwko Polskiemu Ładowi, jeśli będą w nim rozwiązania podwyższające podatki. Poseł krytykuje też reformę sądownictwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

– Nie da się zrobić reformy sądownictwa w stylu: złych sędziów zastąpić innymi, być może jeszcze gorszymi. A do tego się ten pomysł ministra Ziobry sprowadza. Nie widzę pozytywnych efektów. Czas oczekiwania na wyrok zamiast skrócić, wydłużył się – uważa były poseł PiS.

Zdaniem Girzyńskiego, Kaczyński potrafi świetnie rozgrywać wewnętrzne tarcia w koalicji. – To bardzo zręczny polityk, ale to nie oznacza, że to, co robi, będzie dobrem dla Polski – podkreśla poseł. Dodaje, że w momencie odejścia Kaczyńskiego na emeryturę obóz władzy może się rozlecieć.

fakt.pl