USA zapowiadają kolejne sankcje wobec Nord Stream 2

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział dalsze sankcje przeciwko rosyjskim spółkom.

W wywiadzie dla telewizji CNN Sullivan odniósł się do kwestii gazociągu Nord Stream. Zapowiedział on, że USA będą nadal nakładać sankcje na rosyjskie spółki układające kolejne dwie nitki tego gazociągu biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego.

„Kwestia w tym czy będziemy bezpośrednio uderzać, używając pełnomocnictw w sprawie sankcji, naszych europejskich partnerów, sojuszników i przyjaciół. Prezydent Biden powiedział: nie jestem gotowy do zrobienia tego, ale mogę wprowadzać co każde 90 dni sankcje wobec rosyjskich organizacji uczestniczących w budowie Nord Stream 2. On to robił i nadal będzie robił” – wytłumaczył stanowisko swojej administracji Sullivan, którego wypowiedź zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Deklaracja taka, sugerująca, że władze USA wyraźnie odróżniają rosyjskich i nierosyjskich uczestników projektu padła pod  głośnej decyzji administracji Bidena o zawieszeniu sankcji   wobec operatora rozbudowywanego gazociągu, spółki Nord Stream 2 AG. Decyzję tę amerykański prezydent tłumaczył zaawansowaniem kontrowersyjnego projektu i małymi możliwościami jego zatrzymania. Wypowiedź jego dorady jest jednak kolejną wskazującą, że główną jej przesłanką mogło być uwzględnienie interesów Niemiec głęboko zaangażowanych w rozbudowę gazociągu oraz dążenie do nowego otwarcia w relacjach z Berlinem, chłodnych za rządów Donalda Trumpa.

Niedawno    pisaliśmy  , że niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii zezwolił na dalszą budowę Nord Stream 2, pomimo protestu organizacji ekologów.

Przeczytaj więcej:    Terminale LNG i gaz skroplony z USA w zamian za rezygnację z sankcji na NS2 – ujawniono tajną propozycję Niemiec  

FAKT.PL