Ukraina opracowała szybki dron-kamikadze „Myśliwy” [ FOTO]

Ukraińcy zaprezentowali własny, szybko latający system amunicji krążącej „Myslywec” (Myśliwy), przeznaczony do niszczenia celów nieopancerzonych, opancerzonych, fortyfikacji, a także dronów czy śmigłowców, w zależności od zastosowanego typu głowicy bojowej.

W tym tygodniu podczas trwających w Kijowie targów „Broń i Bezpieczeństwo-2021”, ukraińska państwowa spółka Artem oprócz amunicji artyleryjskiej i dla lotnictwa zaprezentowała także opracowywany przez siebie dron-kamikadze „Myslyweć” [pol. Myśliwy].

Jak podaje „Ukraiński Militarny Portal”, system ten przeznaczony jest do przenoszenia w powietrzu różnych typów głowic bojowych do celów i atakowania ich dzięki specjalnemu działaniu takiej głowicy. Ukraiński producent twierdzi, że broń może atakować cele na ziemi, na wodzie i w powietrzu.

Do rażenia celów lekko opancerzonych i nieopancerzonych, lekkich jednostek pływających i siły żywej ma służyć głowica bojowa z penetratorem formowanym wybuchowo (EFP) oraz gotowymi elementami rażącymi. Dla atakowania ciężko opancerzonych pojazdów i fortyfikacji służyć ma głowica kumulacyjna. Cele latające z niewielką prędkością, jak śmigłowce, drony i niektóre samoloty na wysokości do 5 km mogłyby być rażone głowicą odłamkowo-burzącą.

Zestaw waży 35 kg, przy czym masa aparatu latającego to co najmniej 15 kg. Prędkość przelotowa wynosi 300 km/godz., maksymalna – 350 km/godz. Zasięg loty przy prędkości maksymalnej wynosi 80 km, a czas – 15 minut. Promień działania to 30 km. Zestaw można przygotować do wystrzelenia w ciągu 15 minut.

Kształtem dron-kamikadze przypomina masywny pocisk lub krępą torpedę. Z przodu zamontowano kamerę systemu kierowania, a z tyłu śmigło pchające. Bezzałogowiec wystrzeliwany jest niedużej wyrzutni dzięki wspomaganiu silnikiem rakietowym.

Wskazuje to, że ten system amunicji krążącej zaprojektowano z myślą o szybkim osiągnięciu celu, a nie o długotrwałym krążeniu w jakimś rejonie czy o ataku z zastosowaniem wysokiej manewrowości.

Przeczytaj:  Ukraina: testy systemu amunicji krążącej ST-35 Hrim na wiosnę 2021 roku [ VIDEO]  

Poza zestawem „Myslywec”, Artem pracuje też nad kinetycznym pociskiem odłamkowo-burzącym KOFS-152, do samobieżnych armatohaubic kal. 152 mm 2S5 „Hiacynt” i pociskami termobarycznymi kal. 122 mm RS-122TB do wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej, o zasięgu do 7 km.

Przeczytaj:  Ukraina przyspiesza prace nad własnym dronem uderzeniowym Sokił-300 

  Mil.in.ua   /  defence-ua.com   / Kresy.pl

FAKT.PL