Blinken: USA popierają członkostwo Ukrainy w NATO

Sekretarz stanu USA powiedział w Senacie, że Stany Zjednoczone są za członkostwem Ukrainy w NATO.

Jak podała w środę ukraińska agencja prasowa Ukrinform, Anthony Blinken poparł aspiracje Ukrainy do wstąpienia do NATO podczas przesłuchania w senackiej komisji spraw zagranicznych.

„Popieramy członkostwo Ukrainy w NATO. Dzisiaj ma ona wszystkie niezbędne narzędzia do dalszego postępu w tym kierunku” – mówił Blinken zaznaczając, że „od czasu opracowania Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO opracowano szereg innych bardzo ważnych narzędzi, które mają pomóc krajom w przygotowaniu się do ewentualnego członkostwa”. Jako takie narzędzie wymienił roczny program i wyraził przekonanie, że Ukraina odniesie z niego korzyści.

Według Blinkena Stany Zjednoczone współpracują z Ukrainą „prawie na co dzień”. Sekretarz stanu zauważył, że przyznanie Ukrainie Planu na Rzecz Członkostwa wymaga pełnego konsensusu z innymi członkami NATO. „Myślę, że niektóre kraje popierają go teraz mniej niż inne, ale niezależnie od planu, Ukraina ma narzędzia, aby iść naprzód, aby być gotowym do członkostwa w przyszłości”.

Blinken podkreślił również znaczenie budowy skutecznego systemu antykorupcyjnego na Ukrainie.

„Musimy także widzieć na tym poziomie stały postęp Ukrainy” – powiedział Blinken dodając, że taki postęp „już jest”.

  Przypomnijmy  , że w poniedziałek prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim. Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak relacjonując rozmowę swojego szefa z prezydentem USA stwierdził, że Joe Biden wyraził poparcie dla euroatlantyckich ambicji integracyjnych Ukrainy, w tym dla idei przedstawienia Planu Działań na rzecz Członkostwa dla tego państwa.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*