Rosjanie przygotowują się do manewrów „Zapad 2021”

Zapad 2021

Białoruś i Rosja przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe „Zapad-2021” w dniach 10 – 16 września tego roku. Manewry odbędą się pod kierownictwem szefa sztabu generalnego SZ Federacji Rosyjskiej oraz szefa sztabu generalnego SZ Republiki Białoruś – podaje portal MEDIUM.COM.

Deklarowanym celem wspólnego strategicznego ćwiczenia „Zapad 2021” jest zdobycie doświadczenia przez dowództwo na różnych szczeblach dowodzenia w przypadku odparcia agresji przeciwko Państwu Związkowemu Rosji i Białorusi.

Przedstawiciele Rosji i Białorusi deklarują, że „Zapad 2021” jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym.

W ramach przygotowań do manewrów zostały wykorzystywane doświadczenia z konfliktów zbrojnych w ostatnich dziesięcioleciach oraz zmiany metody i formy szkolenia wojsk.

„Zapad 2021” odbędzie się na pięciu poligonach Białorusi (Obóz-Lesnowski, Brzeski, Domanowo, Czepieliowo, Różany) i dziewięciu poligonach Rosji (Wolski, Dorohobuż, Kiryłowski, Mulino, Strugi Krasnyje, Chmelewka, Pogonowo, Dobrowolski, Prawdinskij)

Zaplanowano zarówno udział rosyjskiej Floty Bałtyckiej, jednym z zadań której będzie przesunięcie okrętów do południowej części Morza Bałtyckiego i Zatoki Fińskiej.

Łącznie w manewrach będzie uczestniczyło około 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców, oraz 800 jednostek sprzętu wojskowego, z czego ponad 300 czołgów, więcej niż 200 dział i wyrzutni rakietowych, oraz 10 okrętów.

Przewiduje się też udział kontyngentu wojskowego państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, liczącego do 2 tys. żołnierzy.

Z powodu wielkiej skali ćwiczeń wojskowych strona rosyjska deklaruje, że nie ma zamiaru łamać przepisy Dokumentu Wiedeńskiego. W związku z tym w manewrach na terenie Federacji Rosyjskiej ćwiczyć będą 6,4 tys żołnierzy, a na terenie Republiki Białoruś – 6,3 tys. żołnierzy.

Łącznie na terenie Białorusi będą szkolić się ponad 13 tys. żołnierzy, wsród których będzie 2,5 tys. żołnierzy z Rosji.

JAKUB MOŹNIAK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*