USA i Chiny przeprowadziły rozmowy gospodarcze wysokiego szczebla

USA i Chiny przeprowadziły rozmowy

Wysokiej rangi urzędnicy z USA i Chin przeprowadzili w środę rozmowę za pośrednictwem łącza wideo, podczas której podkreślili wagę dwustronnych relacji gospodarczych i zapowiedzieli utrzymanie kontaktu – podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Wicepremier ChRL Liu He, który przewodzi chińskiemu zespołowi w negocjacjach gospodarczych z USA, odbył wideokonferencję z amerykańską minister finansów Janet Yellen – poinformowała Xinhua.

Obie strony wymieniły opinie temat sytuacji makroekonomicznej oraz dwustronnej i wielostronnej współpracy, a także na temat spraw będących przedmiotem obustronnego zainteresowania. Zgodziły się, że dwustronne relacje są „bardzo ważne” i wyraziły skłonność do podtrzymania kontaktu – przekazała chińska agencja.

Wicepremier Liu przewodniczył chińskiemu zespołowi negocjacyjnemu w czasie licznych rund rokowań z administracją byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który wytoczył Chinom wojnę handlowo-gospodarczą, nakładając cła na chiński eksport i sankcje na chińskie firmy.

Część chińskich obserwatorów wyrażała początkowo nadzieję na ocieplenie stosunków, gdy prezydentem USA został demokrata Joe Biden. Członkowie jego administracji sygnalizują jednak utrzymanie twardego kursu wobec Pekinu i zabiegają przy tym o poparcie innych stolic dla tych działań.

GAZETAPRAWNA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!