Zmiany we wnioskach w programie „Rodzina 500 plus”

Od przyszłego roku to ZUS ma przyznawać świadczenia wychowawcze. Wniosek złożymy tylko przez internet – informuje w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

„Świadczenie 500 plus nie będzie już wypłacane w gotówce ani przekazem pocztowym. Będzie je można otrzymać wyłącznie przelewem na konto. Realizacją programu 500 plus przestaną się zajmować samorządy. Zadanie to przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” – podaje gazeta.

„Ma być wygodniej, bo nie trzeba będzie corocznie składać wniosku o świadczenie. Prawo do 500 plus ma się odnawiać na kolejny okres zasiłkowy” – podano.

„Rz” informuje, że zapowiedziano też wypłatę świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości ze względu na przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dodano, że chodzi o sytuacje, gdy jeden bądź więcej członków rodziny mieszka lub pracuje za granicą. „Gdy np. matka mieszka wraz z dziećmi i pracuje w Polsce, a ojciec pracuje za granicą, sytuacja jest jasna – 500 plus się należy. Wówczas zasiłki z państwa, w którym mieszka ojciec, będą pomniejszane o kwotę świadczenia wychowawczego.

Gdy jednak matka jest bierna zawodowo, sytuacja jest bardziej złożona. Wówczas urząd wojewódzki wysyła zapytanie za granicę, czy państwo, w którym przebywa ojciec dzieci, wypłaca świadczenia rodzinne. Po uzyskaniu odpowiedzi, na którą czeka się nawet kilka miesięcy, w Polsce będzie można wypłacić dodatek dyferencyjny, będący różnicą wysokości zagranicznych świadczeń rodzinnych i tych, które należą się w Polsce” – wskazano.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*